Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Това е най-социалният закон за МВР, смятат заместник-министрите Маринов и Грамов

Снимка: БГНЕС

С новите промени в Закона за МВР най-добре се защитават социалните права на работещите в структурите на полицията.

Това коментира заместник-министърът на вътрешните работи Васил Маринов по време на второто четене в парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. 

Заместник-вътрешният министър Васил Маринов коментира, че настоящият Закон за МВР от 2006-а година е променян многократно, а в течение на годините от него са отделени всички специални служби, което създава празноти и нужда от нова систематизация. Промените в закона въвеждат и важни разграничения.
С този закон се цели ясно разграничаване на политическото от професионалното ръководство. Министърът формира политиките, следи за тяхното изпълнение, въвежда се мандатност, има възможност да има заместник на главния секретар.

Положителна тенденция са приетите над 90 процента от исканията на МВР, синдикатите и решаването на отлагани социални проблеми.
Спокойно можем да кажем, че това е най-социалният закон за службите на МВР, лицата, работещи по трудово правоотношение да ползват също безплатни карти за градския транспорт, да има известно увеличение с 1-2 процента на заплатите, нощната работа.

Заместник-министър Йордан Грамов видя и друга положителна промяна - възможността да се въведе практиката на случайното разпределение на делата от разследващите полицаи, което може да се осъществи след време.
Тази възможност не беше предвидена при първоначалното съставяне на законопроекта. Ние изразихме нашето становище, то е положително, каза Грамов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.