Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време за Стримон

БНР Новини
Разкопките в местността „Черешарника”

Стримон… Извиква усещане за натрупани хилядолетия, за почти библейски предания и хроники. Древни автори споменават Стримон като част от маршрута на различни племена, за техните мирни или воински преходи. Изглежда толкова отдавна, сякаш от безвремието…Но точно сега се нуждае спешно от време, във всеки смисъл! Метеорологично: да е топло, слънчево и сухо. За да бъде пълноценно и астрономическото време, което в наши дни се измерва с проекти и срокове. Колко бързо лети астрономическото време, питайте археолозите. Те провеждат спасителни разкопки при изграждането на съвременната автомагистрала „Струма“. За тях времето е ужасяващо кратко, особено когато вали и работата спира, а часовникът продължава да върти стрелките си…
Съвременната магистрала не чака. Тя е важна, нали помага да съкратим времето за транспорт.
Всъщност, нищо ново! Открили са го и древните, чиито пътища обикновено следват речното русло, най-пряката връзка! Стримон, някогашна Струма, лъкатуши между планински възвишения, свързвайки севера и юга. Самата Струма е „родена” в планина: на 2 246 метра надморска височина във Витоша, само на 250 метра южно от Черни връх! Спуска се към Чуйпетлово, Боснек. Преминава през областите Перник, Кюстендил, Благоевград, оттам – през северна Гърция, където се влива в Бяло или още Егейско море. Дължината на пътя й е 415, 2 км, от тях – 290 км на българска територия. В днешна Струма се вливат 24 реки с 90 притока. Край нея сега има 48 населени места, от тях – 43 в България, сред тях 9 града и 34 села. Останалите 5 села са в Гърция.
Реката носи името Стримон, което има важно място в митологията на траки и на гърци. Стримон е син на Океан и Тетида. Освен това е тракийски цар, също така речен бог. Има няколко варианта коя е неговата съпруга. Според единия, това е музата Евтерпа, т.е. „увеселяваща”, покровителка на музиката и лиричната поезия. Изобразявана е с флейта, дори казвали, че тя е създателка на двойната флейта.
Според друга легенда, неговата жена е Калиопа „сладкозвучната”, муза на епоса, красноречието и науката, най-мъдрата от музите. Носела писец и восъчна дъска…
Днес миналото край реката има други измерения: цифри, лотове, оперативни програми, километри. Как, например, вървят спасителните археологически проучвания на обект №3, ЛОТ 21 км 326, местността „Черешарника”?
От началото на април, когато започва работа на обекта, са ангажирани между 90 и 100 работника от град Дупница и околните села. Във време на безработица, това е шанс доста хора да припечелят някой лев за семейния бюджет.
При твърде неблагоприятните климатични условия тази година с много дъждове, вече е разкрита почти половината от терена за проучване. В хода на проучванията са намерени над 350 монети, включително и една колективна монетна находка, накити, предмети на бита, стопански градежи, големи съдове–питоси, изпълняващи ролята на зърнохранилища…
Ангажирани са археолози от няколко институции: Националния археологически институт с музей при БАН, Регионалните музеи в Кюстендил и Перник, Софийския университет, Историческия музей в Дупница…
Това, което се случва днес, утре ще бъде история. В нея обикновено почти не остава място за емоции.Сега имаме шанса да ги съпреживеем заедно с екипа. Защо са важни спасителните проучвания при изграждането на автомагистрала „Струма“ разказа в "А сега накъде?" доц. д-р Методи Даскалов от НАИМ при БАН.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15