България трябва да представи до 4 юли позицията си по предприетата от Европейската комисия наказателна процедура заради проекта "Южен поток". Това съобщи енергийното министерство по повод днешното посещение в София на експертите от Еврокомисията. Те пристигнаха у нас, за да обсъдят с правителството забележките си по предложените от БСП промени в Закона за енергетиката, с които, според Комисията, България ще изключи "Южен поток" от обхвата на европейското законодателство.
България отстоява позицията си на коректен партньор и член на ЕС и няма никакви намерения да прави отстъпления от европейското законодателство, е казал заместник-ресорният министър Иван Айолов след среща със служителите от Главна дирекция "Енергетика". С тях са били обсъдени законодателните промени по морската част на проекта "Южен поток", както и подготвените правни аргументи от българска страна в отговор на писмото на Еврокомисията относно провеждането на търга между правителственото споразумение и статута на компанията "Южен поток".
По време на срещата Айолов е подчертал, че "Южен поток" не е български, а стратегически европейски проект и че разчита на обективната и експертна оценка на ЕК.
Наша задача е да осигурим равни пазарни условия и сигурност на енергийните доставки, посочва Айолов и изтъква, че внесените промени в Закона за енергетиката касаят пропуск в българското законодателство.
От своя страна служителите на Дирекция "Енергетика" са заявили, че са в България, за да продължат диалога с правителството и че "Южен поток" трябва да бъде изпълнен по законите на европейското законодателство, спазвайки законите на конкуренцията и прозрачността.
Пред „Хоризонт“ заместник-председателят на Парламентарната комисия по енергетика Явор Куюмджиев заяви, че да са основните изводи от срещата:
С нищо не нарушаваме съществуващото европейско законодателство. Не можаха колегите да ни кажат конкретен текст от нашите предложения, с който да се нарушава някаква конкретна разпоредба. Вторият главен извод е, че ние доказахме, че сме лоялен, истински член на ЕС.
истерство.Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg