В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров.
Повод за тяхното участие е забележителен – неотдавна в едно от най-престижните научни издания в света, списание "Nature", бяха публикувани две статии, отразяващи техни изследвания. Те са осъществени с помощта на изчислителни ресурси, предоставени както от Европейски суперкомпютърни центрове, така и от български институции.
Проф. д.х.н. Георги Вайсилов е професор във Факултета по химия и фармация на Софийския университет "Св. Климент Охридски". В своята кариера той е заемал редица високи академични и административни позиции: изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Програма за образование", президент на Федерацията на Европейските зеолитни асоциации, председател на Хумболтовия съюз в България, председател на Изпълнителния съвет и управител на Фонд "Научни изследвания", член на Изпълнителния съвет на Европейската научна фондация и член-кореспондент на БАН.
Проф. Петко Петков, също от Факултета по химия и фармация, работи в катедрата по органична химия и фармакогнозия. Неговата научна дейност е в областта на квантовохимичното моделиране на структурата и свойствата на различни порести материали. Постигнатите резултати, публикувани в престижни международни издания, отварят възможности за създаване на нови хибридни материали с приложение в съвременните технологии. Той е автор на над 80 научни публикации, с над 2600 независими цитирания и носител на награда за утвърден учен в областта на природните и инженерните наукил
Проф. Християн Александров също преподава във Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Климент Охридски" и е изследовател в Центъра за върхови постижения "Университети за Наука, Информатика и Технологии". В последните години неговите изследвания са съсредоточени върху моделирането на структурата и свойствата на различни материали, особено такива с потенциална каталитична активност.
Съдържанието на публикуваните статии, както и научните открития, представени в тях, бяха във фокуса на разговора на журналистката Василена Мирчева с тримата учени.
Слушайте!
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg