Eмисия новини

Време за наука

вторник
от 10.00 до 11.00 часа

"Време за наука" е умното предаване на програма "Христо Ботев" заради амбицията си да кани най-блестящите, находчиви, интелигентни и упорити хора в страната - учените, експериментаторите, визионерите и ентусиастите на тема наука.

В света на неустойчиво внимание, пост-истина и 3-минутната концентрация предаването дава глас на експертите, които достъпно и грамотно разкриват красотата на науката.
Всяка напреднала технология е неразличима от магия, казва един от най-авторитетните фантасти, Артър Кларк, а Ричард Докинс, вероятно най-прочутият еволюционен биолог твърди, че науката е поезията на реалността - и в този смисъл "Време за наука" е и време за магия и поезия.

Сред главните теми на предаването са настъплението на изкуствения интелект, новите геномни техники, трансхуманизма, "юберизацията" на труда – все части от "съвременния пакет решения", които колкото улесняват живота, толкова и отварят важни философски и етични въпроси. Затова сред постоянните рубрики на предаването е "Часът на етиката" - съвместна инициатива със секция Етически изследвания на ИФС към БАН.

"Науката не спи", разработвана съвместно с платформата за наука и култура "Рацио", е друга постоянна рубрика, която откроява любопитните, а понякога и куриозни пътища на познанието и изтъква важността на любопитството и експеримента.

Екип на предаването: Василена Мирчева, Анелия Димитрова, Антонина Тодорова.

Публикации

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за..

обновено на 17.12.24 в 14:00

"Невероятният Виетнам" – изложба за непознатите съкровища на природата

На 12 декември 2024 г., от 17 часа, във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН ще бъде официално открита временната изложба "Невероятният Виетнам". Събитието ще събере видни гости, сред които Н. Пр. г-н До Хоанг Лонг, извънреден и..

обновено на 10.12.24 в 12:24

"Информацията като главен герой" – новата книга на Ювал Ноа Харари

Новата книга на проф. Ювал Ноа Харари разкрива историята на информационните мрежи – от праисторията до епохата на изкуствения интелект. В своя характерен стил Харари разказва историята на човечеството по нов начин, преосмисляйки из основи разбиранията..

обновено на 10.12.24 в 11:55

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно..

публикувано на 26.11.24 в 11:26
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Изкуствен интелект на сцената: Как театърът и технологиите създават нова магия

В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация..

обновено на 19.11.24 в 12:00

Акценти в предстоящата конференция "Училище за бъдеще"

Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука"..

публикувано на 19.11.24 в 11:34