Eмисия новини

Време за наука

вторник
от 10.00 до 11.00 часа

"Време за наука" е умното предаване на програма "Христо Ботев" заради амбицията си да кани най-блестящите, находчиви, интелигентни и упорити хора в страната - учените, експериментаторите, визионерите и ентусиастите на тема наука.

В света на неустойчиво внимание, пост-истина и 3-минутната концентрация предаването дава глас на експертите, които достъпно и грамотно разкриват красотата на науката.
Всяка напреднала технология е неразличима от магия, казва един от най-авторитетните фантасти, Артър Кларк, а Ричард Докинс, вероятно най-прочутият еволюционен биолог твърди, че науката е поезията на реалността - и в този смисъл "Време за наука" е и време за магия и поезия.

Сред главните теми на предаването са настъплението на изкуствения интелект, новите геномни техники, трансхуманизма, "юберизацията" на труда – все части от "съвременния пакет решения", които колкото улесняват живота, толкова и отварят важни философски и етични въпроси. Затова сред постоянните рубрики на предаването е "Часът на етиката" - съвместна инициатива със секция Етически изследвания на ИФС към БАН.

"Науката не спи", разработвана съвместно с платформата за наука и култура "Рацио", е друга постоянна рубрика, която откроява любопитните, а понякога и куриозни пътища на познанието и изтъква важността на любопитството и експеримента.

Екип на предаването: Василена Мирчева, Антонина Тодорова.

Публикации

Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Ваканция в Природонаучния музей

Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата:..

публикувано на 08.07.25 в 14:12
Проф. Стоян Ставру

Етиката среща музиката: звук, глас и акустична справедливост

В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и..

публикувано на 08.07.25 в 12:28
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради..

публикувано на 01.07.25 в 12:31
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Галя Петрова

Д-р Галя Петрова: Тайните на възкръсващото цвете и комуникацията на растенията

На Еньовден, деня, в който билките придобиват най-голяма лечебна сила според народните вярвания, ни се открива чудната възможност да надникнем в магията на реалността – онзи поетичен прочит на науката, който прави света около нас още по-вълнуващ. В..

обновено на 24.06.25 в 12:53

XR Talks Bulgaria: Геймификация, изкуствен интелект и бъдещето на виртуалната реалност

Третото издание на XR Talks Bulgaria  – инициативата, посветена на бъдещето на виртуалната и добавена реалност – събира отново ентусиасти, експерти и творци в търсене на вдъхновение и познание. Събитието поставя акцент върху пресечната точка между..

обновено на 18.06.25 в 11:24
Иван Георгиев

"Академия за иновации" 2025: Безопасността печели първото място

Успешно приключи 12-ото издание на " Академия за иновации" , събитието отново доказа, че младите таланти в България не само мечтаят, но и създават решения за реални проблеми. Тази година участие взеха 23 отбора, включващи 76 участници, а до финалната фаза..

обновено на 18.06.25 в 09:59

Ирина Манушева: Някои от предлаганите промените в образованието могат да имат вреден ефект

В условията на бързо променящ се свят, модерното образование трябва да бъде не просто институция за предаване на знания, а среда за развитие на умения и способности, които ще помогнат на децата да се справят с предизвикателствата на бъдещето. В контекста..

обновено на 18.06.25 в 08:41