Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите технологии в съвременния образователен процес

Проф. Милен Замфиров
Снимка: Личен архив

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров, декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Проф. Замфиров коментира въпроса дали превръщането на човека в база данни тревожна тенденция и доколко ИИ е заплаха за хората: "Във всички утопични и антиутопични изследвания на футуристи като Айзък Азимов, Рей Бредбъри представата за ИИ винаги е била заплашителна, свързана с варианти, при които ИИ завзема властта и започва геноцид спрямо човечеството. Тези плашещи истории са преплетени в психиката на хората. Реалните факти са свързани с ИИ, внедрен в медицината, помагащ за диагностика, терапия, или в автомобилостроенето и т.н. Той е неразривно свързан с положителни ефекти."

Запитване сред учителите в САЩ показва значително притеснение – 80 % изразяват такова мнение – че технологията ще измести професионалистите в образованието. По думите на проф. Замфиров дистанционните форми на обучение, са доказали своите предимства, що се отнася до университетското образование. В детските градини и в началните училища обаче човешкият контакт остава незаменим.

В сравнение с преди около 20 години в момента българските учители се радват на много по-висок жизнен и професионален стандарт и заплащането им е достойно. Професията остава крайно феминизирана.

Статистическите данни сочат, че близо 94 000 души работят в системата, като 17 000 от тях са млади професионалисти до 35-годишна възраст – един немалък дял. Едва 2 500 учители са над 65 години, допълва проф. Замфиров. Най-голям дял обхващат учителите в разцвета на своите умения и сили – над 35-годишна възраст.

Проф. Замфиров коментира въвеждането на забрана на мобилни телефони в училищата. По думите му някаква мярка трябва да има, но така, че да се избегнат споровете и "надлъгването" между учители и ученици.

Екранната зависимост е тема с която, според проф. Замфиров, се спекулира. Въпреки това, не може да се отрече, че децата имат проблеми със задържането на вниманието и с бързото превключване между екрани и теми. Отчасти това поведение води до симптоматика, подобна на тази при аутизъм, но не всичко е проучено и децата продължават да развиват социалните си умения.

Ученето и развитието днес продължават през целия човешки живот, за да се наглася новото поколение към възможностите и предизвикателствата на съвременния свят, по думите на проф. Замфиров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53