Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

| обновено на 22.07.25 в 11:27
Снимка: Pixabay

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и прилага числова информация.

В предаването "Време за наука" по темата говори д-р Стефка Гигова – клиничен психолог с над 30 години професионален опит, когнитивно-поведенчески и арт терапевт, член на редица професионални асоциации и автор на книгата "Възможното невъзможно – превенция на дискалкулия на развитието"..

Според д-р Гигова развитието ѝ започва още в детска възраст и е особено видно в началния училищен етап, когато се изграждат основите на математическата грамотност. Това състояние, наричано "дискалкулия на развитието", не е придобито вследствие на травма или заболяване, а е част от индивидуалния невроразвой на детето. Без необходимата подкрепа, проблемът може да съпътства човек през целия му живот.

Добрата новина е, че състоянието подлежи на ранна превенция. Д-р Гигова подчертава, че възрастта под седем години е ключова за развитието на когнитивните способности, свързани с ученето – включително началните математически умения. Именно в тази фаза, когато детският мозък е изключително сензитивен към нови знания, трябва да се положат основите на математическата грамотност. Ако навреме се предприемат подходящи образователни и терапевтични мерки, трудностите могат да бъдат значително редуцирани.
Най-често децата със съмнения за дискалкулия биват забелязани от родителите и учителите в началото на втори или трети клас. Тогава натискът от учебната програма се засилва, а пропуските в основните аритметични умения започват да си проличават. Възможно е дори чак в средата на трети клас да се потърси професионално мнение.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40