Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банкери за КТБ: БНБ и правителството взеха правилното решение

| обновено на 24.06.14 в 16:05
Снимка: БГНЕС

Руската банкова група "Внешторгбанк", която държи девет процента от акциите в Корпоративна търговска банка, няма да увеличава капитала си в КТБ. Това съобщи руската агенция "Новости", като се позова на източник от ВТБ.
Според водещи банкери това не е притеснително, те оценяват решението на правителството и БНБ за КТБ за правилно.

Според заместник-председателя на Асоциацията на банките Петър Андронов БНБ и правителството са взели най-правилното решение за Корпоративна търговска банка. Андронов, който е сред водещите банкови мениджъри у нас, посочи, че Централната банка се е справяла и с много по-тежки ситуации, без това да става обществено достояние. 

Правителството и Централната банка трябва да дадат сигурност на вложителите на КТБ и това е пътят, по който трябва да вървят, посочи Андронов.

Според него този план трябва да бъде изпълнен безупречно. На въпрос на "Хоризонт" за реакцията на международните финансови институции на ситуацията у нас Петър Андронов отговори: 

Наистина с голямо учудване, защото подобен случай не е познат във финансовия свят и то сам да си разрушиш или да атакуваш, да разрушиш стабилността. Ситуацията, разбира се, е неприятна, но е имало и по-неприятни ситуации и вие не сте разбирали даже за това, защото сме ги решавали със средствата, които законът е позволявал и те не са малки. Нищо не пречи да се говори с акционерите, ако те, разбира се, имат и ресурси, и желанието биха могли да подкрепят, но това отнема време.

Преди десет дни нямаше никакви индикации за каквато и да е криза, добави банкерът Петър Андронов по повод кризата около КТБ.   

Пред "Хоризонт" председателят на Асоциация на банките в България Левон Хампарцумян не се ангажира с мнение за другия спряган инвеститор след оттеглянето на "Внешторгбанк":

Дори да не се намерят акционери, има един акционер под формата на Банка за развитие или Фонд "Застраховка на депозитите", те ще свършат същата работа. Няма опасност от ефекта на доминото, защото нещата са под контрол.

Бизнесът не е притеснен от ситуацията, въпреки че голяма част от сметките са минавали през тази банка, увери председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев:

Разбира се, компаниите имат сметки в повече от една банка, винаги има диверсификация, няма да се стигне до много тежки и сложни ситуации.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.