Немският поет и философ Гьоте е казал „Виж Неапол и умри“, а аз бих казала „Виж Париж и умри“.
Благословени са хората, на които шансът, късметът и съдбата са се усмихнали, за да се докоснат, до този център на световната култура. Няма да изброявам паметниците, архитектурата, историческите факти. Миналото на града и на Франция, всеки от нас е чувал или учил, дали целенасочено или чрез богатата литература, останала като наследство за поколенията, дали чрез примерите в класическата музика, живописта или киното.
Всъщност, същите думи могат да се кажат и за много други красиви места и градове по света, но Париж не е просто столицата, той е лицето на Франция.
Духът на личностите - родени, живели и творили, с неизчерпаемо вдъхновение по поречието на хилядолетна Сена, сякаш можеш да видиш и усетиш, сред тълпата от туристи.
През месец юли, месецът, в който Франция празнува Националния си празник – 14-и юли, ще ви запозная със съвременните идоли и достойни наследници на Едит Пиаф, Шарл Азнавур, Жулиет Греко и много други техни предшественици в музиката. Изградили им пътя, по който гордо да вървят напред, да надграждат и разширяват традициите, със своите иновативни стилови похвати.
В двете издания на поредицата, ще звучат изпълнителите Кристоф Мае, Ев Анжели, Патрик Фиори, Индила, Грегоар, Лори, Жюлиен Доре, Корней, Рафаел Арош, Ализе, Тиери Амиел, Заз, Даниел Леви и други.
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg