Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Привидно малките неща, които правят големия туризъм

БНР Новини
Пещернякът Алексей Жалов (вдясно) по време на експедиция в Китай, 2013 г.
Снимка: Боян Петров

• Когато кажете „ветрушка”, рискувате първо да ви попитат: „Това какво е?”
Ветрушките са малки соколи, на латински Falco naumanni. Носят името на немски учен Йохан Андреас Науман, живял през ХVIII – XIX век. Населяват почти цял свят, без Антарктида. Всъщност, някога се срещали в изобилие. В наше време са птици в риск, включени в Червената книга на застрашените видове…
Когато човек за първи път види излюпена малка пухкава топка, трудно ще си представи, че тя се превръща в красива белошипа ветрушка. В България се налага първо да си внасяме ветрушки, като се полагат големи усилия птицата отново да стане хармонична част от нашата природа. С нелеката задача се е заел екипът на Спасителен център – Зелени Балкани, Стара Загора. Вече има излюпени малки, които след двадесетия ден биват опръстенявани и пуснати свободно в природата, в землището на Свиленградски регион. Ще проследим във времето докъде води пътеката на ветрушките, какво се случва по пътя – на хората и на птиците… Но, първо ще започнем с опръстеняването. Казват, че ветрушките били доста гласовити. Е, ще чуем и ще разберем дали е така, докато Гради Градев, ръководител на проекта, и Йорданка Василева извършват опръстеняване на птиците, за да може после да бъде наблюдаван маршрутът на птиците…





• Лесно ли е да поканиш някого: „Ела с мен в пещерата”! Ако човек е спелеолог по душа, посветил е живота си в спускане и катерене из българските и световните пещери, има доста натрупани истории. А те един ден се превръщат в книга. Своят „подземен бележник” за нас разгръща пещернякът Алексей Жалов. А ние още отсега пожелаваме четивото скоро да има продължение…





• Доколко познаваме България? – Къде се намира пещерата „Водна”? Първи жокер: оглеждайте се из поречието на Дунавския лимес, малко по-навътре от бреговете на Голямата река. Във водосбора на русенско Дунав не е самотен. Има и други, по-малки реки, като Черни Лом… Пещерата „Водна” е пълна със загадки, истории и старинни надписи… Ако не си падате по екстремните изживявания, какъвто е пътят до пещерата, то може да разгледате добре подредената експозиция в читалището на село Табачка. За необичайните срещи с времето, които искрено ще ни изненадат и ще променят отношението ни към привидно малките неща, разказва директорът на Историческия музей в Русе Николай Ненов.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05