Бившият шеф на британското разузнаване Ми-6 Ричард Диърлав заяви, че опасността от ислямистки терор е преувеличена. Той смята, че целта на екстремистите е предимно Близкия изток и предупреди, че медиите не трябва да им дават публичност.
Сър Ричард Диърлав, който беше начело на МИ-6 по време на международното нахлуване в Ирак в началото на миналото десетилетие, заяви на лекция в Лондон, че просто не трябва да се обръща внимание на британските джихадисти, които качват застрашителни видеоклипове в интернет.
Той каза пред Кралския институт на въоръжените сили, че след Арабската пролет от 2011-а година ислямисткият екстремизъм е станал по-настъпателен. Това обаче е голям политически проблем за Близкия изток, който в много по-малка степен засяга Запада, включително и Великобритания. За разлика от нападенията срещу САЩ през септември 2001-ва година, сега западните държави не са основната цел на радикалния фундаментализъм, който създаде Ислямската държава в Ирак и Леванта, посочи Диърлав.
Това, което се случва сега, е дългоочакваната война между сунити и шиити в мюсюлманския свят и тя ще има само вторичен ефект върху Великобритания, изтъкна бившият началник на британското разузнаване.
Той предупреди, че правителство и медиите в Обединеното кралство не трябва да захранват екстремистите с "кислорода на публичността”.
През този месец няколко британски джихадисти, които се бият на страната на ислямистите в Сирия и Ирак, бяха интервюирани от британски медии.
Става дума за заблудени млади хора и доста жалки личности, които получават внимание, което надхвърля и най-смелите им очаквания. По-добре е те да бъдат пренебрегвани, смята бившият шеф на МИ-6.
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg