Къде да прекараме шепата отпускарски дни, за които толкова копнеем? – Уж познаваме България, но ако, например, ни питат кой е родолюбецът, допринесъл днес да има музей на Васил Левски в Карлово, вероятно малцина ще отговорят.
А къде ли се намира Омайната градина, в която грижливи ръце засаждат редки билки? Освен ухание, те носят радост за очите и целебен дар.
Градината е в Родопите, недалеч от границата. Селата наоколо – и те с омайваща хубост. Има такива кътчета у нас, оцелели по чудо, като миниатюрен модел на рая. Носят странни за днешното ухо имена: Гудевица, Гоздевица… В тях са скрити много предания за съдбата на родопчаните от едни далечни, сякаш небивали времена. Онези епохи отдавна ги няма. Историите са останали. Струва си да чуем лично от местните хора този съхранен, обобщаващ урок по география, ботаника, фолклор, родинознание.
И по широкия свят има интересни места. Дълго време за траките не се говореше като за мореплаватели. Оказа се, че даже още по-древните хора, обитавали нашите земи, умеели да се ориентират по звездите. Познавали сухоземните и водни пътища. Стигали далеч. Корабите тръгвали оттук, натоварени с плодове, мед, вино, скъпи кожи… Връщали се с маслини, зехтин, редки украси…
Странно ли е да прекараш днес ваканцията си на кораб?! – Отпуската на круиз става все по-предпочитана от съвременния българин. Круизната култура е нещо много любопитно. Има си дрес-код, тоест изискване към облеклото за различни случаи. Поводи по време на круиза – колкото искаш. Концерти, театрални програми, тематични вечери с традиционна кухня на една или друга страна по крайбрежието.
Средиземноморието е низ от обичаи, гледки, нрави. Семейство Ваня и Иван Хаджиеви могат увлекателно да ви разказват с часове за своите приключения: как се променя вкусът на чая, ако в него има кедрови ядки, но пък това е характерната напитка в Сиди Бу Саид. И се редят: Тунис, Испания, Италия…
Като всеки град, Рим също има много лица. Един е в центъра, друг – откъм морските посоки и кварталите на емигрантите.
Круизът предлага страхотни съчетания: само преди час си имал елегантен урок по танци, после – стъпвайки на континенталната суша, виждаш монументални катедрали. Или пък редуваш романтични концерти и гледки на изящен интериор, където дори роялът е прозрачен… с последващата типична гълчава на някой африкански пазар.
Ако потърсиш уединение при слизане на сушата в Палермо, може да попаднеш в необичайна „гора”, израсла от въздушните корени на огромен фикус…
Атракцион или част от морските битки в миналото е пиратският кораб, превърнат днес в любимо място за снимки на туристите?! - Качете се на круизен кораб и ще си отговорите сами! Преди това, послушайте разказа на Ваня и Иван Хаджиеви. Ще ви помогне да се настроите за необикновени преживелици. Ще се почувствате като опитни морски вълци! И ще си пожелаете еди-колко си фута вода под кила. Впрочем, знае ли човек доколко са в сила някогашните морски поговорки?! – Сега и корабите са други: този на който са пътували нашите любезни разказвачи, е висок цели …16 етажа, същински плаващ небостъргач.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg