Казват, че е точно така. Най-много самоубийства стават в неделя. Понякога се твърди, че статистиките сочат така, понякога някой, комуто е докривяло точно в неделя, случайно споделя, че хората най-често се самоубиват именно на този ден. Може и за тежест на твърдението си да добави, че е прочел такава статистика. И все пак, вярно или невярно - защо в неделя? Защото предстои понеделник с ново натоварване и още стрес? Или защото вчера беше събота и остана съвсем малък промеждутък от време за размисли по ръбчетата на парченцата житейски пъзели?
Анна Бужинска, авторката на полската пиеса „Най-много самоубийства стават в неделя” смята, че в неделя се самоубиват тези, които много обичат работата си, а в понеделник – тези, които я ненавиждат.
Анна Бужинска е авторка на трудове по теория и антитеория на литературата, коментари за различни периоди от историята на полската литература, сценични театрални текстове, най-известният между които е "Танго Пиацола", поставен в Краковския театър “Юлиуш Словацки”.
Авторката е провокирана да напише „Най-много самоубийства стават в неделя” от статия в полски вестник за епидемията от неделни самоубийства между младите полски бизнесмени. След идеята оживяват и образите на Анна Бужинска – двама млади, които се опитват да се обичат и да живеят заедно, но между тях като непробиваема стена застават амбициите в кариерата им. Изкачването на йерархичните стъпала в големите чуждестранни компании, в които работят, изисква почти цялото им човешко време, както и почти целия им човешки потенциал. Героите на Анна Бужинска са сравнително млади и доста заможни – това е отплатата за предългите работни дни. Имат известен проблем с произхода си – идват от малки провинциални градчета, където са израсли в спокойни и патриархални семейства. Затова пък после са променили имената си така, че да звучат по-космополитно.
Съвместният им живот не се получава. Не че не се обичат. Просто време за съвместен живот не остава. Не остава време за размисъл. Не остава време за тишина. Нито за мечти. Нито за откриване на собствения си глас сред толкова много чужди гласове в главите им… Препускането им през живота - да се реализират, да успеят, да докажат, да спечелят, да задържат, да не загубят – това изтощително ежедневие, което механизира и роботизира съвременния човек практически го убива по-бързо от всяка друга епидемия. Оказва се, че двамата не знаят какво да правят заедно, но и всеки един от тях поотделно е негоден да намери мир и покой със себе си.
Някак естествено и дори с чувство за хумор Анна Бужинска завежда героите си до ръба на скалата, наречена Самоубийство. Реално и метафорично – тя ги хвърля в пропастта, а заедно с тях и цялата полудяла, излиняла, оскотяла съвременна цивилизация.
Режисьор на спектакъла: Минчо Събев.
Участват артистите: Петя Силянова, Мариан Бачев и Нина Стамова.
Спектакълът е част от проекта на Радиотеатъра „Съвременна полска драма”, осъществен съвместно на Полски институт – София.
24 август, от 16.00 часа
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg