Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Тодор П. Тодоров
Снимка: ИК "Жанет 45"

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература. По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели.

В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на Белгия, последвано от престой в Тимишоара, Румъния.

Тодоров е бил сред участниците в литературно-музикално събитие, в което всеки писател е представил книгата си чрез избрана от него музика. Романът "Хагабула" авторът е обвързал най-вече с музиката на австралийския композитор Питър Гундри. Пърформансът се е състоял в най-големия културен център на Брюксел.

За следващото събитие авторите са били разпределени в групи, посветени на различни теми – време, идентичност, екзистенциализъм. След това е проведена дискусия, разказва Тодоров.

При посещението си в Тимишоара писателят е участвал в разговор с колоритния сръбски автор Боян Кривокапич и е посетил един от клоновете на голямата верига румънски книжарници "Карторещи", чиято централа в Букурещ е в списъка на най-красивите книжарници в света.

Тодоров споделя удивлението си от продукцията на книгоиздаването в Румъния, която включва нови и класически художествени и нехудожествени заглавия, много от които не се намират в българските книжарници.

През следващата година в Тимишоара ще се проведе Нощ на философията, организирана от местния Френски културен институт, като Тодоров ще бъде един от участниците – този път в амплоато на философ.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дамян Дамянов

Изкуството в мен: Лиричният Дамян Дамянов

Дамян Дамянов е име, без което съвременната българска поезия не може да съществува. Той е роден на 18 чнуари 1935 година в Сливен. Поради печатна грешка някои хора смятат, че е роден на 13 януари. За първи път Дамянов публикува стихотворения през 1949 година.   Завършва българска филология в СУ и през 60-те години работи във вестник..

публикувано на 20.01.25 в 15:37
Неда, Верен, Лора и Теодора Велева

Тийнейджърът в мен: Теодора Велева

Теодора Велева е вдъхновяваща млада дама – изискана, стилна, много начетена и остроумна, мислеща, вглъбена и образована в духа, аромата и прецизността на древните култури. Тя е чудесен възпитаник на НГДК, естет с нестандартно мислене. Неспирно учеща, натрупала дипломи, ей така между другото покрай заниманията с кризисен политически и какъв ли не..

публикувано на 20.01.25 в 15:13
Джордж Оруел

75 години след смъртта на Джордж Оруел – "1984" в прочит на Георги Марков

75 години след смъртта на Джордж Оруел в "Terra Култура" прозвучава откъс от радиокомпозицията на Георги Марков на първа глава от романа "1984". Откъси от романа за Големия другар, както го нарича Марков, са излъчвани по BBC на български език всеки четвъртък. Със запис, съхранен в Златния фонд на БНР, се връщаме в 70-те години на ХХ век, за..

публикувано на 20.01.25 в 14:26
Мария Мира Христова и д-р Яни Киров

За книгата "Лицемерието на властта" и историческите маски

За "Лицемерието на властта" – книга , която прави философски, социологически и художествен по стил опит за осмисляне на причинно-следствените връзки в съвременната българска история, в "Terra Култура" разговаряме с нейния автор д-р Яни Киров . Книгата е историческа, но не в този смисъл, в който хората са свикнали да мислят за историята. Има..

публикувано на 20.01.25 в 13:09
Аргиров триод

Националната библиотека показва два ценни ръкописа със следи от глаголица

Днес Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" организира ден на отворените врати, като до 14 ч. в Централното фоайе експерти ще представят на посетителите два изключително ценни ръкописа, свързани с глаголицата. Инициативата е част от поредица събития под наслов "Година на глаголицата", с които Библиотеката чества 1180 години от..

публикувано на 20.01.25 в 12:19