Рожденикът е красив, привлекателен и необикновен. Мястото на купона е близо до Бургас, на ръка разстояние от кварталите Изгрев и Сарафово. Както си му е редът, за празника има торта. Има и домашна лимонада от истински екологични лимони, с щипка мента за овкусяване. В тон с цялото мото на рождения ден - „Бързи, зелени, солени” почерпката за гостите включва и нещо солено - солени мъфини… Наоколо има още много, много сол, защото става дума за мястото с най-голям добив на морска сол у нас - Атанасовското езеро, където вадят сол от 1905 година.
Защо на 12 август езерото празнува рожден ден? То е обявено за резерват на тази дата през 1980 година, за да бъдат опазени редките видове птици, които го обитават . Ако в България има над 420 вида птици, поне 320 вида се срещат по тези брегове. Атанасовското езеро се намира на международното въздушно трасе Виа Понтика , черноморският път на птиците… През есента небето става особено живописно от многобройните ята, заради периода на миграция…
На север езерото е резерват. На юг – защитена местност. Цялата площ на водите и земеделската земя наоколо са в Натура 2000 – зона по Директивата на птиците и местообитанията. Необичайният рожденик - Атанасовското езеро е известно и с това, че представлява най-голямото находище на лечебна кал в България….
А каква е ролята на бързината? Тя е важна за гостите на празника, за които има разнообразни и забавни спортни състезания, но така също и образователни игри. Малцина знаят, че на тази неголяма територия се срещат бозайници като видрата, дивата котка, полевката, дори най-малкият бозайник в света - етруската земеровка…
Още за празника и езерото разказва Радостина Ценова от Българска фондация за биоразнообразие…
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg