Българската химическа индустрия покрива едва 20 процента от потребностите на страната от химически вещества и продукти, сочи анализ на КНСБ. Въпреки това отрасълът е от водещите за формирането на висока добавена стойност и по-висока производителност на труда. Профсъюзът настоява за активен диалог между социалните партньори и конструктивни мерки от страна на държавата, за да може секторът да се развива. Проф. Йончо Пеловски - заместник-председател на Управителния съвет на Българската камара на химическата промишленост, заяви:
Тенденциите, погледнати в нашия сектор, в химическата промишленост, негативните, имам предвид, си продължават и ние не трябва да си затваряме очите пред тях. Трябва всеки - от работника до висшия държавен ръководител, да си дава сметка, че ние намаляваме капацитета и асортимента на производствата, а това е свързано и с рязко понижаване броя на произвежданите химични продукти. Това са, за съжаление, резултати от недалновидно ръководство, държавно бих казал преди всичко. Остро стои въпросът и за нестабилността в снабдяването и цените с електроенергия и природен газ. Това засяга особено тежко химическата промишленост.
Анализът на КНСБ показва още, че секторът осигурява 25% от общия обем на българския износ и заетост на 50 000 души.
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg