Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един месец с музиката на Гърция

| обновено на 22.07.15 в 11:51 БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Ἄνδρα μου ἔννεπε, μοῦσα, πολύτροπον, ὃς μάλα πολλὰ
πλάγχθη, ἐπεὶ Τροίης ἱερὸν πτολίεθρον ἔπερσεν,
πολλῶν δ’ ἀνθρώπων ἴδεν ἄστεα καὶ νόον ἔγνω ̇
πολλὰ δ’ ὅ γ’ ἐν πόντῳ πάθεν ἄλγεα ὃν κατὰ θυμόν,
ἀρνύμενος ἡν τε ψυχὴν καὶ νόστον ἑταίρων.
Ἀλλ’ οὐδ’ ὥς ἑτάρους ἐρρύσατο, ἱέμενός περ·
αὐτῶν γὰρ σφετέρησιν ἀτασθαλίῃσιν ὅλοντο,
νήπιοι, οἵ κατὰ βοῦς Ὑπερίονος ῎Ηελίοιο
ἤσθιον ̇ αὐτὰρ ὁ τοῖσιν, ἀφειλετο νοστιμ ἦμαρ ̇
τῶν ἁμόθεν γε, θεὰ θύγατερ Διός, εἰπὲ καὶ ἡμῖν.


Лесно можем да се досетим, че написаното по-горе е на древногръцки език. Запознатите с него даже знаят какво пише.
А за тези от нас, които не знаем, ще разясня, че това е откъс от първата песен на епическата поема „Одисея“ на  Омир.
Счита се, че гръцката азбука произлиза от финикийската, а историята казва, че езикът на гърците възниква през 2000 г.пр.н.е. на Балканския полуостров. С течение на вековете той се изменя и претърпява промени под влиянието на съседни и далечни държави.
Гръцката цивилизация е необхватна. Побира в себе си няколко епохи, които бележат световната история, архитектура и литература с митологични, но и фактологични истини и реални доказателства.
Тези епохи пък са донесли със себе си личности, които са се борили за съществуването на нацията, както в духовно така и в материално отношение. Нека изброим някои от тях. Александър Велики, Архимед, Евклид, Сократ, Платон, Аристотел, Еврипид, Софокъл, Омир, Сафо.
Трудно различими са границите на  историята, митологията и религията. Плавно се преплитат една в друга войните, боговете и богините, реално съществувалите хора в останалите до ден днешен ръкописи и летописи.
Но едно е сигурно – Акрополът, археологическия обект в Делфи и  Храмът на Аполон в Баса ежесекундно напомнят за миналото на Гърция.
Характерните особености на гръцката музика са пряко свързани с фолклора. От класическа до забавна, в нея винаги присъства орнамента на специфичния етнос. Гръцката музика е атрактивна и темпераментна. Привлича туристи от цял свят в таверните в страната, но намира възторжени почитатели и в много други държави. Цял свят познава Микис Теодоракис, Демис Русос, Вангелис.
Приятелите на „Музикална мрежа“ ще бъдат очаровани от красивите песни и страстни изпълнения на съвременните гръцки певци  Костас Мартакис, Иви Адаму, Никос Икономополос, Деспина Олимпиу, Ставенто, Мики Осо, Сакис Рувас, Деми, Мелисес, Йорхос Перис и други.

четвъртък, 23 юли, от 11 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45