Държавният глава Росен Плевнелиев, премиерът Георги Близнашки и кметът на София Йорданка Фандъкова присъстваха на тържествен водосвет по повод поставянето на основен камък на мястото, където предстои да бъде издигнат паметник на българския цар Самуил по случай 1000 г. от смъртта му. Монументът ще се издига до църквата "Света София".
Премиерът подчерта, че паметникът ще бъде издигнат в родния град на Самуил, близо до храма "Света София", където владетелят е получил християнското си причастие. Той е величава и трагична фигура, изтъкна Близнашки. Според него, за епохата му се говори като за Българската епопея.
Изучавайки неговите дела, ние получаваме може би най-страшния урок по история на съпротивата, на една самоосъзнала се политическа и етническа общност, която се съпротивлява с мултиетничната и разнолика Византийска империя, която по онова време се намира във възход.
Още приживе Самуил е легенда. Управлява близо половин век и е образец за български държавник. Остава в историята с неустоимия си стремеж да защитава българщината. Отдаден на каузата след битката при с. Ключ, когато е пленена голяма част от войската му, не понася гледката на ослепените си воини от Василий Втори - Българоубиец, умира. В храм-паметника "Свети Александър Невски", патриарх Неофит отслужи заупокойна молитва в памет на великия български цар.
Нека днес, когато все по-трудно откриваме около себе си примери, достойни за подражание, личността на цар Самуил да ни вдъхновява в нашия живот. Нека помним жертвоготовността, с която той брани своето отечество и отдава всичките си сили за благото на своя народ.
Бъдещият монумент на цар Самуил ще бъде издигнат през ноември.
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg