500 деца годишно у нас се раждат с болни сърца и повечето се нуждаят от операция като новородени. Заради недофинансираните пътеки водещите детски кардиолози от Националната кардиологична болница настояват Здравната каса и министерството да осигурят целево финансиране на лечението на малките пациенти.
Едно от предложенията е създаване на Център за вродени малформации, в който да работят и детските кардиолози, каза доктор Стоян Лазаров – началник на "Детска кардиология" в Националната кардиологична болница:
Това е една набираща скорост практика в света. Ще могат да се обгрижват тези пациенти от хората, които ги познават. В един такъв център ще има педиатри, ще има гинеколози, геронтолози, психолози. Комплексен проблем може да бъде обхванат от различни специалности. Това е много важно.
От четирите клинични пътеки за кардиохирургия само една е добре финансирана. Затова детските кардиолози искат отделянето на клиничната пътека за деца от тази за възрастни, допълни Лазаров.
Нашите пациенти след операция, особено тежките случаи, по няколко дена стоят в реанимация с отворен гръден кош. Всичко това струва 1500 лева на ден. В крайна сметка, ако Здравната каса е определила заплащане 25 000 коронарни стенда и те струват 50 милиона на Касата, ние искаме 13 изкуствени съда, 30, които струват 50 000 лева. Това е 0,1%.
От Здравната каса обясниха, че от 2015-а година са договорени две нови пътеки за детска кардиохирургия.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg