Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли след 110 години някой да открие неизвестна снимка на Левски?

Премълчаната „Приказка за България“

| обновено на 22.04.15 в 16:50 БНР Новини
Снимки от книгата на Румен Манов „Приказка за България“

Този път фокусираме вниманието ви върху най-необикновена приказка за България, която досега е премълчавана и досега продължава да не бъде разказвана.
„Що за приказка е това?“ – ще възкликнете вие. Не е фантастическа, а историческа. Не защото я разказва историк, омагьосан от видимите и невидими тайнства на родното ни минало, а защото този читав българин живее с осъзната си грижа и ясната си промисъл за съдбата на общото ни бъдеще, наречено България. И за нейната, все още дишаща Духовност.
СнимкаИсторикът се казва Румен Манов (на снимката вляво), той е страстно влюбен в мисията си да събира, издирва, съхранява, купува, въстановява, реставрира и да дарява онези скъпоценности от нашата някогашна национална битност, която наричаме Зърнохранилището на изгубената българщина.
Миналата година този буден будител и възхитителен възрожденец издаде шедьовър от 712 страници, съдържащ 2 хиляди различни забравени исторически предмета, ордени, носии, етнографски уникати, неизвестни картини, снимки, безценни икони, които сам е събирал в продължение на 30 години. Тук има супер уникални фотографии на Раковски, на Стамболов, която за първи път се показва.
От 110 години няма открита нова снимка на Левски, но Румен Манов (запомнете това име!) я купува от едно момче, което знае, че роденият в Кюстендил колекционер е луд на тема снимки и му я продава. Тук е и – внимание! – тефтерчето на Дойчин войвода. Тук е фотографираният щаб на Филип Тотю.
Как са попаднали тези удивителни открития в ръцете на Румен Манов, този явно посочен от българския Бог наш съвременник? Ще разберете, ако слушате внимателно неговия личен разказ. Неговата историческа приказка. И непредизвестено откровение.
В студиото ще бъде и авторът на предговора към тази забележителна във всяко отношение книга-албум, с размери на малък мансарден прозорец и тежаща колкото един гердан от ръчни гранати, навървени на як войнишки колан. Това е доц. д-р Иля Прокопов, историк, археолог и нумизмат със световна известност.
Превърнете се целите в слух, защото чрез вашите уши тази приказка послание ще стигне до духовете на дедите и прадедите ви. И някои от тях ще бъдат стократно ощастливени от факта, че чак до небесните им покои е достигнало това чудо, наречено „Приказка за България“.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анкара е модерен град с население близо 6 млн. души, но и древен град с богата история

Музеят на анадолските цивилизации

Старата каменна сграда на Музея на анадолските цивилизации в Анкара събира една от най-богатите колекции с древни находки в света. Това е бивш покрит базар, където са се продавали фини тъкани, ориенталски килими и специфичните кози кожи, с които градът бил прочут навред. Покритият базар имал дебели дървени порти, а във вътрешността му били разположени..

публикувано на 27.10.24 в 12:50
Архивохранилище на Държавна агенция „Архиви“

Архивите са живи. Или пък не?

Преди десетина дни Иван Костов, един от най-важните политици на прехода в България, дари своя архив на Държавна агенция "Архиви". Безспорно значим жест, който ще осигури на бъдещите изследователи обосновано да проучват и детайлно да възстановяват движението на страната ни към демокрация и пазарно стопанство. Иван Костов призова и други политици..

публикувано на 26.10.24 в 12:35
 Йорданка Фурнаджиева

Отново Ден на четенето у нас – 17 ноември

На 22 октомври 2024 г. България беше домакин на Международния форум "Бъдеще 2.0: инвестиции в грамотността за демокрация, устойчиво развитие и човешки капитал". Целта на събитието бе да очертае връзката между намаляващите нива в уменията за извличане на информация при четене, които водят до редица обществени проблеми.  Водещи експерти в сферата на..

публикувано на 26.10.24 в 09:10
Даниела Тодорова, Петя Дочева и Диляна Иванова

Международни Монтесори игри в България

Проявата се провежда всяка година в различни държави, в категория 9-12-годишни – за втори път. Домакини бяха две български училища – ЧСУ "Български школо" и 191 ОУ "Отец Паисий" в с. Железница. За седмица близо 60 деца от 9 държави в различни континенти гостуваха в български семейства и се включиха в разнообразни дейности. Обединяващата тема тази..

публикувано на 23.10.24 в 17:36

За висшето образование и ромите днес

Не е тайна за никого, че решаването на социалните проблеми на държавата ни се крият в образованието и разкриването на пълния потенциал на населението, част от което са и ромите. Практиката показва, че при ромските деца почти винаги има надграждане в степента на образование на родителите. В смисъл, ако родителите имат средно образование, то в много от..

публикувано на 23.10.24 в 14:05