Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

75 години от рождението на диригента Камен Големинов

Снимка: Лили Големинова

Фамилията на известния български диригент Камен Големинов (1940-2014) извиква в съзнанието името на класика на българската музика - Марин Големинов. Да, той е роден в интелектуалното семейство на големия композитор, диригент, педагог и изкусната преводачка от немски език Лили Големинова. Започнах да свиря на пиано на греховно ранна възраст - си спомня музикантът, който тръгва по стъпките на своя баща. Раздвоен между дилемата да следва музика и френска филология (овладяването на чужди езици му се отдава лесно - говори добре немски, френски, руски, италиански, английски, испански), избира Музикалната академия и завършва с отличие дирижиране при проф. Влади Симеонов. Специализира в академията „Санта Чечилия” в Рим при прочутия Франко Ферара. Лауреат е на конкурса „Гуидо Кантели” (Стреза, Италия) и Шестия международен фестивал във Флоренция. След тези успехи е поканен да дирижира Оркестъра на Романска Швейцария, Оркестър „Ламурьо” (Франция), Филхармониите на Лисабон и Порто, Сан Карло (Неапол). Двадесет години от диригентската му кариера (1972-1992) са свързани с Оперно-симфоничния оркестър на БНР, известен като оркестър „Симфониета”. С този състав освен класическия репертоар, Камен Големинов осъществява световни премиери и записи на много български композиции. Солисти на оркестъра са именити български изпълнители като Георги Бадев, Петко Радев, Лидия Ошавкова, Антон Диков, Георги Желязов, Богомил Караконов и други, а първите си записи в БНР по покана на диригента правят цигуларят Светлин Русев и певицата Александрина Пендачанска. Оркестър „Симфониета” концертира активно и в чужбина - Италия, Литва, Латвия, Естония, Австрия, Гърция, Испания, Япония. Прави много записи за Радиото и фирмата „Балкантон”. С някои от тях ще чуете интерпретациите на Камен Големинов - диригент с впечатляваща култура и финес. През 1992 г. Маестрото е поканен да дирижира и преподава в новосъздадената музикална академия в Ешпиньо (Португалия), където остава до края на дните си.

петък, 13 февруари от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05