Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От историческото безвремие до свободата

Снимка: архив

Трети март е датата, на която честваме възкръсването на Българската държава на картата на Европа. Няма фанфарна музика, която да отбелязва блясъка на събитието. Проф. Иван Венедиков беше казал навремето, че българинът издига в култ страданието, така че най-добрите образци на нашето изкуство са свързани със страдание. И все пак, Възраждането, националното самосъзнание издигат в култ и саможертвата в името на достойнството.

Това предаване включва и мъка, и достойнство. Ботев е описал страданието и достойно се е принесъл в жертва в името на свободата. Ще слушаме „Елегия” на Васил Казанджиев по безсмъртното стихотворение на гениалния поет. Съпроводена е с текстове от Ботев и Захари Стоянов в изпълнение на Досьо Досев и Богомил Алексиев. Ще прозвучи и музика от Красимир Кюркчийски, както и Първата симфония - кантата на Александър Райчев по безсмъртното ботевско „Той не умира”. 

И още: фрагменти от българския романтизъм, който закономерно се появява в българската музика като красиво изживяване на спомена за юначеството - песни от Панчо Владигеров и Марин Големинов в изпълнение на Михаил Попов.

вторник, 3 март от 19.30 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05