Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите приеха промени в Закона за отбраната и въоръжените сили

| обновено на 20.03.15 в 12:39
Снимка: БГНЕС

Народното събрание прие окончатело промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, които улесняват създаването на координационен център на НАТО в София. С промените се разрешава военнослужещи и цивилен състав от България да участват в състава на международна организация.

Координационният център на НАТО у нас ще заработи още в края на тази година, заяви в кулоарите на Народното събрание министърът на отбраната Николай Ненчев. Центърът е част от плановете на няколко държави за засилване на ролята на Алианса заради кризата в Украйна. Решението за разполагането му беше взето на среща на върха в Уелс миналата година. В центъра, който ще бъде в Горна Малина, се очаква да работят около 40 души, половината от които българи.

Ние изграждаме няколко центъра. Координационният център, който ще бъде в Министерството на отбраната -2, както ние му казваме, вероятно в рамките на юни - юли ще бъдем готови с ремонтните работи и предполагам, че в края на годината той реално ще започне да функционира.

Ненчев коментира, че досега нямало възможност да командироват български военнослужещи в международни организации, но с приетите промени в Закона за отбраната това вече ще е възможно.

Имахме една невъзможност до този момент да командироваме, да комплектоваме български военнослужещи в каквито и да е международни организации, благодарение на комисията по отбрана, която си свърши работата, разбира се и на нашите специалисти, Законът е факт, за което благодаря.

Министърът на отбраната не даде категоричен отговор как вървят разговорите в кабинета за назначаването на Йордан Бакалов за шеф на военното разузнаване. Още вчера Николай Ненчев посочи, че би обмислил всяка кандидатура, която постъпи, но не е склонен да приема, че във военното разузнаване трябва да работи непременно човек от кариерата.

Народното събрание одобри на първо четене промени в Закона за бежанците, които ще позволят прилагането на европейски директиви за по-лесен достъп до образование, правосъдие и здравни грижи. Депутатите отхвърлиха предложението на „Атака“ за експулсиране на незаконно влезлите и временно пребиваващите имигранти, след края на конфликта, от който бягат.

Депутатите отново отложиха обаче прегласуването на текст от промените в Закона за защита от дискриминация. Текстът забранява пряката и непряката дискриминация в случаите на промяна на пола. Още в четвъртък по решението имаше бурни дебати в залата, а при гласуването текстът не беше подкрепен. В началото на днешното пленарно заседание заместник-председателят на комисията по правата на човека Тунчер Кърджалиев каза, че отказът от текста е отказ от въвеждането на европейско законодателство.

Мен много ме учуди метаморфозата в ГЕРБ. На първо гласуване вие подкрепихте този законопроект, а сега бламирахте не просто МС и Бойко Борисов, бламирахте един текст, който определя част от европейския път на Република България. Сигурен съм, че когато премиерът се върне от Европа и му докладват, че на база за този гаф ще има санкции и ще се случи онзи анекдот "Когато фактите говорят, Боговете мълчат" - Когато Бойко Борисов говори, фактите мълчат, каза Тунчер Кърджалиев.

Във времето за парламентарен контрол на депутатски въпроси ще отговарят вицепремиерът Томислав Дончев и още 10 министри. Най-много са питанията към министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.