Извеждането на децата от институциите започна преди 5 години, посочи министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова:
105 млн. лева по ОП "Регионално развитие“ са инвестирани в изграждането на 132 центъра от смесен тип и 26 защитени жилища. На територията на цялата страна децата с увреждания ще получат по-добра грижа в такъв тип центрове, където живеят по-малък брой деца с много повече грижа за тях, в по-близка до семейната среда. Така те ще бъдат социализирани наравно с останалите деца от кварталите на градовете, в които са разположени тези центрове.
Този проект е най-мащабният в цялата страна, заяви още Павлова:
Той е на сума от почти 10 млн. и включва 16 сгради, от които 13 са от такъв тип центрове, а 3 са жилища. През тази година очакваме да се довършат и останалите 42 центъра.
До края на годината ще бъдат затворени всички домове за деца с увреждания, посочи вицепремиерът и и министър труда и социалната политика Ивайло Калфин:
Около 100 са центровете и продължават да се откриват нови. До края на годината ще бъдат 150. За да продължим с деинституционализацията на децата и по-нататък, това означава до края на 2015 година всички деца да са настанени в центрове от семеен тип или в приемни семейства. След това ще продължим с домовете за деца, лишени от родителски грижи.
Столичната община е първата община, която е започнала закриването на домовете от стар тип. Засега са закрити 3, съобщи кметът Йорданка Фандъкова:
С построяването на центрове за настаняване от семеен тип, ще успеем да закрием и останалите 4 центъра.
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg