Тя живее в Стокхолм със своя съпруг Бени Фредриксон, актьор и артистичен директор на Стокхолския театър. Имат двама синове. Докато пораствали мецосопраното сама си наложила лимит – не повече от три опери годишно, за да прекарва достатъчно време с децата си.
„Обичам музиката по един много дълбок начин. Тя наистина прави живота да си струва. Всеки път, когато съм на сцената музиката ме задвижва. Родена съм с няколко прекрасни дарби и една от тях е способността да се справям с фразирането и интонацията. С този усет съм родена, това не се учи. Често пъти се питам: Защо съм такава късметлийка?” – споделя певицата.
Ане Софи баронеса фон Отер е родена в Стокхолм на 9 май 1955 г. Дъщеря на дипломат и потомка на стара аристократична шведска фамилия, която е свързана с пруско-германските, шведските и датските кралски фамилии. Детството и преминава в Бон, Лондон и Стокхолм. Като дете се е занимавала с балет, който по-късно изоставя заради поп-музиката и пеенето в хорове.
„Винаги съм искала да пея, но оперното пеене с неговото странно звучене и вибрато ме ужасяваше. В хоровете пеех винаги най-високия глас, по свое желание, въпреки че не ми се отдаваше. Болеше. Затова и тръгнах на уроци, за да се науча да бъда добър сопран.” – споделя певицата.
Ане Софи завършва Джулиард Скул в Лондон при известната унгарска педагожка Вера Рожа, която се заема не само с вокалното и обучение, но и с реализацията. Фон Отер дебютира в оперния театър в Базел през 1983 г. Следват и дебютите и в Ковънт Гардън (1985), Ла Скала (1987) и Метрополитън опера (1988).
Репертоарът и дискографията и са огромни – от барок, оперета и традиционните класически мецосопранови момчешки персонажи до джаз и поп-музика. Камерната сцена е също любимо нейно място за музициране.
„Обичам да оставям гласа си да ме заведе там, където си поиска!” – така отговаря на въпросите за многото жанрове в кариерата й.
Само преди няколко седмици Ане Софи фон Отер спечели поредната награда – Грами за албума „Douce France”.
събота, 9 май, от 20 часа
Световни артисти и носители на наградата "Грами" гостуваха на десетото издание на Plovdiv Jazz Fest, което се откри в Деня на народните будители и продължи три дни в Дома на културата "Борис Христов" в града под тепетата. За цялостен принос в българската джаз музика тази година награда получи певицата Мими Николова. Артистичният директор на..
Датският музикант БАУН (BAUN) издаде дебютния си албум Beginnings на 25 октомври 2024 г. Съчетавайки джаз, соул, арендби, поп, фънк и бразилска музика, албумът отразява забележителните качества на БАУН като вокалист и автор на песни, а едновременно с това представя комбинация от вдъхновяващи мелодии, танцувални ритми и прочувствени текстове...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko & The Violin , заедно с премиера на едноименния документален филм. Днес, 5 ноември, той ще изнесе специален безплатен концерт за ученици от столични гимназии в зала 1 на НДК . По-късно вечерта ще се състои..
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5 ноември. В продължение на четири дни Зорница Иларионова проведе и Майсторски клас по цигулка у нас. Тя се утвърждава на сцената като солист и камерен изпълнител с участията си в парижката зала..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg