Тя живее в Стокхолм със своя съпруг Бени Фредриксон, актьор и артистичен директор на Стокхолския театър. Имат двама синове. Докато пораствали мецосопраното сама си наложила лимит – не повече от три опери годишно, за да прекарва достатъчно време с децата си.
„Обичам музиката по един много дълбок начин. Тя наистина прави живота да си струва. Всеки път, когато съм на сцената музиката ме задвижва. Родена съм с няколко прекрасни дарби и една от тях е способността да се справям с фразирането и интонацията. С този усет съм родена, това не се учи. Често пъти се питам: Защо съм такава късметлийка?” – споделя певицата.
Ане Софи баронеса фон Отер е родена в Стокхолм на 9 май 1955 г. Дъщеря на дипломат и потомка на стара аристократична шведска фамилия, която е свързана с пруско-германските, шведските и датските кралски фамилии. Детството и преминава в Бон, Лондон и Стокхолм. Като дете се е занимавала с балет, който по-късно изоставя заради поп-музиката и пеенето в хорове.
„Винаги съм искала да пея, но оперното пеене с неговото странно звучене и вибрато ме ужасяваше. В хоровете пеех винаги най-високия глас, по свое желание, въпреки че не ми се отдаваше. Болеше. Затова и тръгнах на уроци, за да се науча да бъда добър сопран.” – споделя певицата.
Ане Софи завършва Джулиард Скул в Лондон при известната унгарска педагожка Вера Рожа, която се заема не само с вокалното и обучение, но и с реализацията. Фон Отер дебютира в оперния театър в Базел през 1983 г. Следват и дебютите и в Ковънт Гардън (1985), Ла Скала (1987) и Метрополитън опера (1988).
Репертоарът и дискографията и са огромни – от барок, оперета и традиционните класически мецосопранови момчешки персонажи до джаз и поп-музика. Камерната сцена е също любимо нейно място за музициране.
„Обичам да оставям гласа си да ме заведе там, където си поиска!” – така отговаря на въпросите за многото жанрове в кариерата й.
Само преди няколко седмици Ане Софи фон Отер спечели поредната награда – Грами за албума „Douce France”.
събота, 9 май, от 20 часа
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg