Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща в Долината на чановете с талантите и преподавателите от Националното училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“

БНР Новини
Снимка: НУФИ „Широка лъка“

Долината на чановете – така бе нарекъл един художник Широка лъка. Ние ще допълним: долина на песните, хората и гайдите, долина на българщина, огнище на просвета, култура и родолюбие.
Събрала в себе си целия колорит и свежест на Родопите, песенната столица на Орфеевата планина се оглася от възпитаниците на Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка”.
Националното училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“ вече 37 години изпълнява своята мисия – в дебрите на Родопа планина да съхрани самобитното творчество, което блести не само в паметниците на старата родопска архитектура, а звучи в ручилата на гайдите, в поетичните песни, които винаги са били опора и вдъхновение на народа през вековете.
НУФИ „Широка лъка“ е открито на 1 септември 1971 година. В него се обучават талантливи млади хора от цялата страна в Български народни танци, Народно пеене и Народни фолклорни инструменти (гайда, кавал и др.)
Училището предлага отлични условия за работа на учители и ученици. Учебен корпус с 16 класни стаи, 63 акустични кабинетa за индивидуално обучение, концертна зала с 200 места, библиотека, фонотека, сладкарница, физкултурен салон, фитнес зала, общежитие.
Автор на комплекса от учебни сгради е архитект Лилия Граматикова. Този комплекс е построен върху стръмен терен на площ от 3 000 квадратни метра и притежава много от най-големите предимства на съвременното строителство и старата родопска архитектура.
За обучението на учениците се грижат висококвалифицирани преподаватели, завършили Държавната музикална академия град София и Академията за музикално танцово и изобразително изкуство град Пловдив.
Учебните планове и програми в 5-годишния курс на обучение дават възможност за получаване на професионално музикално образование и солидна обща култура. В края на обучението си и след успешно полагане на държавни зрелостни изпити, учениците получават диплома за средно образование и диплома за професионална квалификация трета степен.
Художествените състави на територията на НУФИ „Широка лъка” – представителен хор и оркестър, камерен хор и оркестър, танцов състав, тамбурашки оркестър, гайдарски състави (джура и каба), групи за автентичен фолклор, камерни групи са възможност за талантливите възпитаници да намерят творческа реализация още по време на своето обучение.

Чрез художествените състави училището популяризира фолклорното богатство на България. Многобройни са концертите в страната и чужбина. Представителни групи на училището са гостували в Либия, Швейцария, Гърция, Белгия, Франция, Молдова, Германия, Ирландия.
Певците и инструменталистите на училището са лауреати на редица конкурси, като: „Атанаска Тодорова“, „С песните на Радка Кушлева“, „Гюрга Пинджурова“, „Калинка Вълчева“, „Янко Петров“, „Йовчо Караиванов“, „Руско Стефанов“, „Стоян Радев“ и други.
През 2004 година представителният хор на НУФИ „Широка лъка“ е носител на първа награда от Първия селекционен конкурс „Светът в музика“ – Албена и на сребърен делфин от Международния конкурс „Светът в музика“ в град Фивицано – Италия.
За израстването на училището, като притегателен център за музикална култура имат изключителен принос композиторите: Стефан Мутафчиев, Коста Колев, Костадин Льолев, Костадин Шопов, Милчо Василев, родопските гайдари: Михаил Калфов, Дафо Трендафилов, гъдуларите: Кольо Запрянов, Никола Тенев, народните певци: Анка и Стефка Кушлеви, Светла Тенева, Павел Куцев, Елена Каневска, Георги Маринов.
По стъпалата на Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“ са преминали сегашните композитори и диригенти Георги Андреев (диригент на ансамбъл „Филип Кутев“), Петьо Кръстев (диригент на ансамбъл „Пирин“), Георги Кичуков (диригент на ансамбъл „Родопа“), преподавателите в АМТИИ – Костадин Бураджиев и Стоян Пауров, и още много други певци и инструменталисти.
Днес по наши и световни сцени звучат изпълненията на вече утвърдените фолклорни певци и свирачи, които са завършили Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“, като: кавалджията Недялко Недялков, гайдарите Васил Бебелеков, Петър Янев и Костадин Атанасов, тамбуристите Валери Димчев и Ангел Димитров, гъдуларите Росен Генков, Николай Колев, Васил Колев, Бисер Соколов и Цанко Ненков, певиците Златина Узунова, Вергиния Овчарова, Донка Колева, Цонка Димитрова, Гергана Дачинова, Теодора Соколова, София Ковачева и много други талантливи изпълнители.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25

Есенни джаз скици: авторски концерт на братя Владигерови

Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..

публикувано на 28.11.24 в 07:50

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00