Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Запазена марка Радиотеатър: поредица „Български романи“

От понеделник до петък (29 юни – 3 юли), от 00.15 часа

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

От 29 юни в рамките на лятната схема на програма „Христо Ботев“ отново започва излъчването на Запазена марка Радиотеатър  – мястото, където ви представяме най-добрите образци на творците от предишните поколения, които са създавали Радиотеатъра.  С рубриката „Запазена марка „Радиотеатър“ изразяваме нашия поклон и уважение към всички преди нас, които са оставили следи из полето на радиодраматургията – писатели, редактори, актьори и режисьори.  Радиотеатърът наистина е запазена марка. Съществува вече повече от 75 години и доказва, че времето не белязва с избледняване  радиопиесите, когато са направени с талант и любов. Радиотеатърът съхранява огромните гласове на най-добрите ни артисти. Съхранява режисьорските умения на най-талантливите ни режисьори.
Посветихме първата седмица на българските романи. Избрахме едни от най-добрите драматизации и реализации на едни от най-добрите романи в българската литература.
Започваме на 29 юни, петнайсет минути след полунощ, с „Преспанските камбани“ – драматизация по едноименния роман на Димитър Талев. Постановка на Ангел Вълчанов от 1960 година.
На 30 юни, отново петнайсет минути след полунощ, ви предлагаме „Татул“, драматзация по едноименния роман на Георги Караславов. Постановката е от 1964 година. Режисьор - Жарко Павлович.
В сряда след полунощ слушайте „Антимовският хан“  –  драматизация по разказите на Йордан Йовков. Постановката е на Ребека Арсениева.
В четвъртък ви представяме „Тютюн“ - радиопиеса по едноименния роман на Димитър Димов. Режисьор е Георги Аврамов.
В петък седмицата на българските романи завършва с „Нонкината любов“ – драматизация по повестта на Ивайло Петров. Постановката е от 1957 година.
Приятно среднощно слушане!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26