Ако беше жив, на 20 юли трябваше да празнува своя 75-ти рожден ден...
В краткия си живот постигна неимоверно много. Започва кариерата си в Русе и Плевен. На 32 година поема Софийската филхармония. Девет години е на пулта на престижния състав; очарова публика и оркестранти с абсолютен слух, невероятна памет, с рядка музикалност, с търсене на нетрадиционното. Плод на тези търсения е и създаденият от него ансамбъл „Полиритмия“. Паметни ще останат изпълненията – с Филхармонията и „Полиритмия“ – на творби от Цезар Франк, Хектор Берлиоз, Игор Стравински, Любомир Пипков, Сергей Прокофиев, Артур Онегер, Алфред Шнитке, Джон Кейдж...
Родината, както се очаква, не го оценява достойно. Артистът с огромна обща култура, с тънко чувство за хумор, Човекът Димитър Манолов, както е обичайно у нас, се сблъсква с книжнината на делника... Приемат го в Колумбия – както той разказва, като нещо средно между Тосканини и Христос. Младежите носят по улиците на Богота тениски с неговия образ. Следва 4-годишно връщане в Родината – в Пловдив, след смъртта на Добрин Петков. И – отново в Колумбия – в 1991 г., вече като главен диригент на Националната филхармония. Това са години на диригентски и личностен триумф: Димитър Манолов е водещата фигура в културния живот на Латинска Америка; в Колумбия го наричат „тореро“.
Генадий Рождественски: Това е най-блестящият ученик, който съм имал. Вашата страна е щастлива, че има талант като Димитър Манолов. Него само смъртта може да го раздели с музиката.
Раздели го рано: Маестрото беше само на 58 години.
вторник, 7 юли, от 19.30 часа
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg