Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Ковачев, представен от Маргарит Жеков

Тази книга не просто е сред спечелилите конкурса на Министерството на културата по програма „Помощ за книгата - 2014”. Тя подчертава връзката критик-писател по оригинален начин: чрез личния подбор на Маргарит Жеков и чрез проникновените му критически студии.
СнимкаЙордан Ковачев (1895-1966) е от онези хора, които са неудобни на всяка власт. Юрист, активист на БЗНС, поет, преводач, международно признат познавач на творчеството на Лев Толстой и заклет вегетарианец, той защитава пред царския съд преследвани земеделци и комунисти от 1923 до 1944 г. По-късно е адвокат на Трифон Кунев и Никола Петков пред комунистическия съд. Заради убежденията си няколко пъти е интерниран по времето на цар Борис ІІІ и три пъти е въдворяван в комунистическия концлагер на остров Белене .
Йордан Ковачев е от онези поети, при които същността на християнството - страданието в името на хората - е болезнен белег на биографията и смисъл на поезията - подчертават издателите. Определян като българския Махатма Ганди, той споделя: Има защо да се върви след светлите знамена на духа през всяко време, че страданието за истината, без което няма ни творчество, ни изкуство, има смисъл дори тогава, когато измамната картина на външния живот ни уверява, че вече е свършено с всичко благородно и мило.


За книгата „Йордан Ковачев, представен от Маргарит Жеков” от поредицата „Личен избор” на издателство „Просвета” разказва в „Артефир” нейният автор, поетът Маргарит Жеков.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05