Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сутрин в 10 часа: Драматизации по световноизвестен роман

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Август е месецът, през който всяка, с доста голяма вероятност, неработна работна сутрин можете да чуете ваканционната програма на Радиотеатъра. През първата седмица изборът ни обхвана няколко любими романи, поставени по радиото от български режисьори и изпълнени от любими български актьорски гласове.
Татяна Лолова, Мариана Аламанчева и Радосвета Василева в „Праведните не закусват в петък“, радиопостановка от 1997 г. по Съмърсет Моъм, ще чуете в понеделник, 3 август. Режисьор: Николай Ламбрев. Аудиоверсия: Юрий Дачев. Уилям Съмърсет Моъм е един от най-популярните автори през първата половина на 20 век и още първият му роман, публикуван през 1897 г., е толкова успешен, че той зарязва медицинската си кариера по средата и се заема изцяло с писане. Всъщност не съвсем изцяло. Първата световна война е изключително събитие в живота му. Моъм е рекрутнат от британските тайни служби и работи в Швейцария и Русия като агент непосредствено преди Октомврийската революция. Войната, работата за Червения кръст и шпионажът му дават възможност да пътува до Индия и югоизточна Азия, чиито английско-говорещи общества стават обект на изображение в повечето му романи.

Владимир Пенев, Атанас Атанасов, Анета Сотирова и Лидия Вълкова ще звучат във „Фабиан“, радиоверсия по романа на Ерих Кестнер. Нашата продукция е направена през 1996 г. от режисьора Николай Колев. Ерих Кестнер е съвременник на Съмърсет Моъм и определено най-четеният немскоезичен автор. „Фабиан. Историята на един моралист“ е публикуван през 1931 г. и е един от поредицата успешни романи на Кестнер, повечето от които написани за деца, издадени през трийсетте години на миналото столетие, които му осигуряват световен успех за вечни времена. Първоначалното заглавие на романа е „Пътят към пропастта“, ориентиращо директно към политическия контекст на надигащия се фашизъм в Германия, но издаделят променя заглавието и съкращава няколко глави.

На снимката (отляво надясно): Съмърсет Моъм, Михаил Зошченко, Херман Хесе, Ерих Кестнер и Никос Казандзакис.

Радиодраматизацията „Алексис Зорбас“ по романа на Никос Казандзакис, направена преди 36 години с участието на Невена Куманова, Асен Ангелов, Божидар Пенев, Атанас Воденичаров, ще бъде излъчена в сряда, 5 август. Режисьор: Георги Тодоров. Романът „Алексис Зорбас“ е публикуван през 1946, а през 1964 г. се появява онзи изключителен филм, английско-гръцката продукция Zorba the Greek с участието на Антъни Куин и музиката на Микис Теодоракис, който прославя автора по целия свят.

Горе-долу по същото време, руският сатирик Михаил Зошченко публикува романа си „Коза“. В четвъртък сутринта ще чуете Константин Коцев, Светослав Пеев, Доротея Тончева и Васил Михайлов в радиоверсията „Коза“ от Михаил Зошченко, постановка от 1992 г. на режисьора Цветан Цветанов-Молловски.

Пълноценният живот се заплаща само с една монета – собственото „Аз” е цитат от щвейцарския поет и писател Херман Хесе. В годината, когато Казандзакис публикува „Алексис Зорбас“, Херман Хесе получава Нобелова награда за литература. Петъчното заглавие в 10 часа е „Аугустус“ по новелата на Херман Хесе. Тук са брилянтните изпълнения на Иван Иванов, Георги Кадурин, Илия Добрев, Нина Стамова и Мая Бабурска, записани през 2007 г. от режисьора Илия Добрев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02