Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира текстовете, режисира и поставя спектаклите.

Самото съчетание от философия и театър вече е достатъчно интригуващо, а срещата с гимназистите и учителката им създава рядкото усещане за смисъл, вдъхновение и взаимност, които жадуваме като родители и граждани да виждаме в училищния живот на децата си.


Спектаклите по текстове на Йордан Радичков ("Януари") или по писма, речи и интервюта на известни писатели, поети, художници, философи и учени ("Безшумно вретено едно") стават повод за дискусии и споделяне на размисли и вълнения с публиката от връстници, а изявите пред родители, учители и приятели са преодоляване на собствените граници и разкриват неподозирани способности и страни от личността на младите хора.

С тази предварителна информация се озовавам по време на редовната седмична сбирка на клуб "Персефона". Искам да разбера какво мотивира младите да отделят от времето си и да постоянстват в занимание, което не се вписва в представите ни за интересите на днешните тийнейджъри. Отговора дават Мария, Ксения, Христина, Полина и Ралица.


Мисля си какъв късмет имат тези млади хора да срещнат вдъхновения учител и да получат шанс да изследват собствените си възможности извън задължителното обучение, да съпреживяват и да намират приятелства извън обичайното, което им предлага животът. Зная, че има много такива  учители, училища и клубове с дух и атмосфера и тъкмо те оставят светла следа в душите на младите. Клубът за философия и театър "Персефона" при 32 СУИЧЕ е идея и дело на учителката по философия Диляна Филипова. Питам я как стига до щастливата идея да съчетае философията с театъра, какво я кара да влага време, енергия и любов в работата с учениците и дали подобни дейности не показват какво липсва на младите в редовните училищни занимания. Чуйте отговорите в звуковия файл.

Снимки: 32 СУИЧЕ "Св. Климент Охридски"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25