Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира текстовете, режисира и поставя спектаклите.

Самото съчетание от философия и театър вече е достатъчно интригуващо, а срещата с гимназистите и учителката им създава рядкото усещане за смисъл, вдъхновение и взаимност, които жадуваме като родители и граждани да виждаме в училищния живот на децата си.


Спектаклите по текстове на Йордан Радичков ("Януари") или по писма, речи и интервюта на известни писатели, поети, художници, философи и учени ("Безшумно вретено едно") стават повод за дискусии и споделяне на размисли и вълнения с публиката от връстници, а изявите пред родители, учители и приятели са преодоляване на собствените граници и разкриват неподозирани способности и страни от личността на младите хора.

С тази предварителна информация се озовавам по време на редовната седмична сбирка на клуб "Персефона". Искам да разбера какво мотивира младите да отделят от времето си и да постоянстват в занимание, което не се вписва в представите ни за интересите на днешните тийнейджъри. Отговора дават Мария, Ксения, Христина, Полина и Ралица.


Мисля си какъв късмет имат тези млади хора да срещнат вдъхновения учител и да получат шанс да изследват собствените си възможности извън задължителното обучение, да съпреживяват и да намират приятелства извън обичайното, което им предлага животът. Зная, че има много такива  учители, училища и клубове с дух и атмосфера и тъкмо те оставят светла следа в душите на младите. Клубът за философия и театър "Персефона" при 32 СУИЧЕ е идея и дело на учителката по философия Диляна Филипова. Питам я как стига до щастливата идея да съчетае философията с театъра, какво я кара да влага време, енергия и любов в работата с учениците и дали подобни дейности не показват какво липсва на младите в редовните училищни занимания. Чуйте отговорите в звуковия файл.

Снимки: 32 СУИЧЕ "Св. Климент Охридски"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10