Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Когато правилата вече не важат. Първата световна война и българската армия”: Епизод 1: „Ако искаш мир, готви се за война”

БНР Новини
Обяд в окопите.
Снимка: личен архив на Александър Въчков
„Тя променя изцяло мисленето и морала на човечеството”, „Тя е края на така наречения Бел Епок”, „Тя е един „Кориолан” на Бетовен”,„Тя е касапница”, „Тя е пролог”, „Тя е една гигантска месомелачка”. „Тя” е Първата световна война - така определяна от разказвачите на тази история.

Руски окопи след превземането им от българите. „Мъртвият не ни е враг!“

Четирите епизода на „Радиоенциклопедия” разкриват за различните лица на войната, която променя света за винаги. В тях се говори за боевете на българската армия по суша, въздух и вода. Описват се бойните униформи, военните отличия и обучението на българските войници и офицери. Надникваме и в полето на дипломацията и зависимостите, където „правилата вече не важат и рицарското отношение към противника е за винаги забравено”.

За България тази война е повече от сражения или доказване на мъжество и воински умения. Тя е опит за постигане на национален идеал, превърнал се в лична кауза - неизбежна ситуация, в която примирението изглежда невъзможно. Обвързаността на войната с човешките съдби дава повод историческата конкретика в този цикъл често да е представена чрез детайлите на лични истории запазени в архивите и спомените на потомци. 

В окопите

В епизод едно: „Ако искаш мир, готви се за война” д-р Александър Въчков, изследовател на войните, Симеон Цветков, уредник в Регионалния исторически музей - Велико Търново, и акад. Валентин Бобевски, диригент на академичен мъжки хор „Гусла”, разказват за събитията поставили началото на войната за България. Какво е било стрелковото въоръжение на българската армия, както и за създаването на някои от неповторимите бойни маршове, с които българските войници са влизали в бой. Чрез фамилните спомени на семейство Въчкови и една лична история даваме представа за образа и отношението на българския войник към сраженията, смъртта и войната.  

Автентична и с историческа ценност е музиката на епизода. Маршът „Шуми Марица” е записан в началото на XX век на плоча „Орфей” и е в изпълнение на лейбгвардейците на Негово Величество царя на България. Съхранен е в Златния фонд на БНР. Маршът „Съюзници, разбойници” е изпълнен от академичен мъжки хор „Гусла” специално за поредицата „Когато правилата вече не важат. Първата световна война и българската армия”.
Снимките в поредицата са от личния архив на Александър Въчков.

3 септември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20