В 300 града в цял свят ще има "Нощ на учените". Целта е вниманието на младите хора да бъде привлечено от науката.
В София основната програма ще бъде в Националната галерия “Квадрат 500″.
Четири висши училища в Пловдив отварят врати в юбилейната десета "Нощ на учените", обединена под надслова "Учените в триъгълника на знанието".
Среща-разговор с Йордан Камджалов в Пловдивския университет е първото събитие в програмата на Европейската нощ на учените. Младият и талантлив български диригент ще представи новият си проект "Музикална лаборатория за човека". Пред аудиторията той разкаже защо основава фондация за подпомагане на млади български музиканти, как на 30-годишна възраст безпрецедентно е избран за Генерален музикален директор в Германия и защо НАСА кръщава астероид на негово име.
Ще бъде представена и книгата "Хора на науката. Университетът като убежище на мисълта". Тя е сборник с интервюта с пловдивски учени, които отговарят на едни и същи въпроси - за академичното поприще, за учителите на днешните учени, които са ги вдъхновили в началото.
Университетът организира и изложба с любителски фотографии от Националния фотоконкурс "Когато има светлина".
Медицинският университет и Университетът по хранителни технологии също участват активно в "Нощта на учените". В своята програма те са подготвили среща - разговор на тема "Книжката или мишката - реален или виртуален университет?" и пътуваща академия под надслов "Кой иска да бъде изследовател".
За поредна година студенти и преподаватели от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство са домакини на фолклорния концерт "Нека искри светлина", който ще се състои на Римския стадион.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg