На 1 февруари се навършват 143 години от рождението на един от най-емблематичните български художници – Владимир Димитров – Майстора. Той се ражда в село Фролош, но още като дете се премества с родителите си в Кюстендил. Именно там започва неговото израстване като художник, а неговият талант е забелязан от съдията Никола Чехларов и негови колеги. Благодарение на тяхната финансова подкрепа, Майстора успява да се запише в Държавното рисувателно училище в София, днешната Национална художествена академия. Животът му обаче се променя драстично след една съдбоносна среща във влака.
Там той разговаря с Андон Виячев – дарител и депутат в 11-ото Обикновено народно събрание. Именно този разговор определя бъдещето на Майстора, като го насочва към село Шишковци. Там той намира вдъхновение в хората и природата, които се превръщат в негова основна муза. Днес жителите на селото продължават да пазят спомена за него, а къщата-музей, в която той живее 26 години, е сред основните културни забележителности в района. Интересен факт е, че уредник на музея днес е внукът на Верка Виячева – жената, която най-често позира пред Майстора.
Кирил Иванов, който разказва истории за живота на художника, споделя, че представяната информация не може да бъде открита в каталози, брошури или интернет източници. Тя идва директно от хора, които са имали пряк физически и духовен контакт с Майстора. В селото все още живеят хора, които помнят разказите на своите предци за този голям творец. "Идват много хора от цялата страна, а също и чужденци. Те са добре подготвени, прочели са много за Майстора и задават изключително смислени въпроси", разказва Кирил Иванов. Тази жива връзка с историята прави село Шишковци важно място за културното ни наследство и памет за големия художник Владимир Димитров – Майстора.
Слушайте!
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg