Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превенция на насилието

Надежда Стойчева в студиото на „Познати и непознати"
Снимка: Емил Николов

В края на миналата седмица - на 2 октомври, светът отбеляза Международния ден на ненасилието.Той се отбелязва от 2007 година насам, а е избран за такъв защото на този ден през 1869 г. е роден Махатма Ганди - политикът издигнал ненасилието като принцип за разрешаване на политически, междудържавни, а и междуличностни проблеми. В България обаче този ден  бе припознат най-вече като Международен ден на усмивката.
Може да се каже, че в края на седмицата с усмивка погледнахме на случилото се през седмицата… Макар че повечето неща бяха тъжни… В Сирия падаха бомби, в колеж в САЩ бяха застреляни 30-ина младежи, а у нас една майка в Сливен наби учителка… Както стори това един татко в края на миналата година в Шумен… И т.н., и т. н. … На фона на всичко това почти незабелязан остана 18-ия рожденият ден на Националната гореща телефонна линия за пострадали от насилие на Асоциация Анимус (номерът на тази линия е 02 981 76 86). Та заради всичко случило се миналата седмица в „Познати и непознати” говорихме за „Превенция на насилието”. От директорката на Асоциация Анимус Надежда Стойчева научихме как да разпознаваме насилника и какво да правим, за да се предпазим от насилие. Акцент беше и насилието върху учители. Проверихме как завърши случая с набитата учителка Камелия Рачева от Шумен. За отношенията между учители и родители и за състоянието на Янка Цанева, набитата учителка в Сливен, разговаряхме с Митко Митев, директор на ОУ „Братя Миладинови”, в което се случи поредния побой. Как могат подобни инциденти да се сведат до минимум? По света има много отговори. Един от тях се нарича Училище в общността или Общностно училище. Що е то и какви са ползите от него - за това ни разказа Милена Николова, представител на Национална мрежа за децата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Валентин Георгиев

В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..

публикувано на 28.07.25 в 17:05

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35