Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Радио – любов моя“: Златният фонд на БНР

| обновено на 14.10.15 в 14:14
„Българско хоро” от Алоис Мацак в изпълнение на Лебгвардейския полк на Н. В. под палката на автора със запис от 1897 г., френският композитор Клод Дебюси изпълнява свои клавирни пиеси през 1907 г., великият бас Борис Христов с аранжимент и пиано-съпровод на Йосиф Цанков пее родопски народни песни, запечатани на плоча през 1943 година.
Хиляди (над 15 500) архивни единици наброява „Златният фонд“ на БНР. Подобно на благородния метал, дълговечна и надеждна инвестиция, този фонд е уникалното богатство на държавната ни медия. Той съхранява гласовете на видни български и чужди композитори, музикални изпълнители, поети, актьори, режисьори, художници, общественици, политици с техни интервюта, изказвания, спомени, размисли. Златният фонд на Българското национално радио притежава ценни свидетелства за културни, исторически и политически събития. Със стойностни архивни записи можем да чуем творби от всички музикални жанрове, интерпретации на прочути изпълнители и състави, премиерни изпълнения, театрални постановки, стихове в авторски прочит, дори фонограми от български филми…
Милена Кондева, продуцент в „Златният фонд“ разказва как е създаден звуковият архив на БНР и още интересни факти за неговия статут, на какви носители и при какви условия се съхраняват записите.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05