Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легендата Баборак

Радек Баборак

В „Рецитал” по програма „Христо Ботев” ни очаква една незабравима среща - с изкуството на музикант, който още преди да е закръглил своите 40 години вече е наречен „легенда”. Легендата Радек Баборак - изключителен валдхорнист гостува на пловдивската публика на 23 септември тази година в рамките на 6-ия международен фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща”. Самият фестивал е носител на лейбъл „Европейски фестивал” за 2015/2016 г.

Освен валдхорнист Радек Баборак е и диригент. Той е сред най-ярките фигури на световната музикална сцена днес. Още от започването на соловата му кариера преди повече от 25 години, неговите изключителни изпълнения са очаровали публиката на всички най-престижни форуми по света.  

Радек Баборак е роден в град Пардубице (Чехия) през 1976 г. в семейство на музиканти. На 8-годишна възраст започва да учи валдхорна при проф. Карел Кренек. Като негов ученик той печели Първа награда на „Концертино Прага” (конкурсът на Пражкото радио), първа награда на конкурса за изпълнители на съвременна музика и става лауреат на „Юнеско Гранд при”. В периода 1990-1994 г. той продължава обучението си в Пражката Консерватория в класа на проф. Бедрих Тилсар. По същото време спечелва най-големите конкурси в света: Женева (1993 г.), ARD в Мюнхен (1994 г.) и Markneukirchen (1994 г.)  През 1995 г. е удостоен с награда „Грами” за класическа музика и с Dawidov Prize.

На 18-годишна възраст Баборак е назначен за Първи валдхорнист на Чешка филхармония без конкурс заради изключителните си качества. Той заема този пост две години, след което печели конкурс за първи валдхорнист на Мюнхенска филхармония, където остава до 2000 г. През 2001 г. подписва ексклузивен договор с Бамбергските симфоници. В периода 2003-2010 г. Баборак заема поста на първи валдхорнист на прочутата Берлинска филхармония. В последвалите години той се отдава на кариерата си като солист, диригент, камерен изпълнител и преподавател.

Спирам до тук с фактите, защото иначе би трябвало да изброя имената на диригентите и оркестрите, с които е работил, както и фестивалите, на които се е представял, а всъщност това означава да изброя всички от световна величина. Но не мога да пропусна началото на неговата диригентска кариера - по време на европейско турне на Saito Kinen Orchestra and Mito Chamber Orchestra под диригенството на Сейджи Озава, Маестрото се разболява и оркестрантите молят Баборак да го замести. Концертът има небивал успех!

Камерната музика е другата голяма страст на чешкият валдхорнист и диригент. С неговия ансамбъл го представяме в „Рецитал” - 22 ноември от 23.00 часа по програма „Христо Ботев”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45