В Златоград отвори врати нов Археолого-етнографски музей, след като беше преобразуван досегашният Етнографски музей. В експозицията е представена голяма сбирка от древни находки. Обособен е и кът за уникални фалшификати на ценни артефакти.
Осем са новите експозиции в музея, като шест от тях са археологически. Една фалшификация, бойно снарежение и оръжия, накети и традиционни носии за региона. В основата на събитието е предприемачът Александър Митушев:
Моята любов към археологията е от студентските години. Не ме е напуснала и от 15 години, което го виждате, съм гредил ден след ден и успях да опазя от изнасяне, за да можем да го покажем днес.
Професор Николай Овчаров представи едно от най-интересните неща, открито в археологията на късната бронзова епоха – 15-11 в. пр. н. е.
При новата с птича глава, с очи от карнеол -наистина на това нещо никой досега не е намерил аналогия. Това е предмет за гадаене, главичката всъщност вътре се движи и явно, че това са били едни тайнствени култове за времето на троянската война. Може би с такива неща са гадаели пред стените на Троя кой ще спечели – троянците или ахейците. И другото, което искам да кажа – това е един акцент върху фалшификатите.Историята на фалшификатите е много интересна и тук ние представяме няколко такива фалшификати от най-древните периоди: една лампа, която дава нещо като раждането на природата, една женска фигура, обаче вътре после открихме подписа на този, който я е направил.
Много сполучливи са направените реконструкции на въоръжението и ще играят голяма роля в образованието. Това каза професор Иван Маразов:
Това, което предстои на музея е да направим една изложба в Нов български университет и да направим един хубав каталог на тази изложба. Тук има предмети, които са сред много важните за изучаването на тракийските традиции.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg