Едно от най-красивите тракийски съкровища - Вълчитрънското ще бъде изложено в зала "Съкровищница" на Регионалния исторически музей в Шумен до края на януари 2016 година. То е най-голямата златна находка, откривана по българските земи и една от най-големите загадки на древна Тракия. Състои се от 13 златни съда, като е датирано в периода ХVІ-ХІІІ век преди Христа. Общото тегло на съкровището е 12, 425 кг. Част от експонатите нямат аналог в целия древен свят, но според Северина Йоргова от музея в Шумен най-красив е триделния съд:
Безспорно най-интересната находка - част от това съкровище, е триделният съд, който се състои от три малки блюда във формата на бадеми, които са свързани помежду си от сребърни с позлата тръбички. Този съд позволява, според проучвателите, едновременно наливане и, съответно, консумация на три различни течности. Предполага се, че това са мляко, вино и вода
В момента в Шумен е изложено копието на Вълчитрънското съкровище, а оригиналните находки са част от международната експозиция "Златната легенда", която гостува в Япония.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg