Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Расим с проект в Софийски арсенал

Снимка: binar.bg

Изглежда, че няма нищо случайно – как се е създало артистичното име на художника Расим. Той се казва Красимир, но като премахва първата буква „К“ и последната сричка „ир“, става Расим. Но има и друго съвпадение – преподавател по арабистика му казва преди време, че Расим е дума с арабски корен и означава творец, създател и художник. Така че всичко си идва на мястото.
Сега в Софийски арсенал – галерия известна още като САМСИ, художникът RASSIM® – Красимир Кръстев показва своя в някаква степен ретроспекция, но като прибавя съвсем нови творби и по стените поставя текстове, които допълват внушението на серии като Корекции, едно и две, Органични картини и Маслена живопис.
Не приемам друга религия, а обединявам всички – се казва в едно от посланията на Расим – Ставам мултирелигиозен. Има много религии, но Бог или съществува или не… Художнически изразявам своите представи за съвременността, в която различието държи хората в подчинение, и споделям идеята си за мултирелигиозен (свободен) човек. Колко същностни и важни са тези думи на художника…


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Актрисата Джуди Денч

Джуди Денч и Шекспир

Едно голямо интервю с двама главни герои – Джуди Денч и Шекспир – това е книгата "Шекспир – мъжът, който плаща наема". В нея са публикувани разговорите ѝ с актьора и режисьор Брендан О’Хей, приятел на Джуди Денч.  Макар да не е предполагал, че от тях ще стане книга, в крайна сметка тя се е получила интересна, познавателна и на места много забавна..

публикувано на 10.07.25 в 17:50

Шон Спанглър представя “Нишови форми” в галерия “Аросита”

Въпреки че възприемам създаването на изкуство като интимен акт между човека и материала, то по своята същност остава дълбоко насочено към общността. В тези моменти материята се преобразява в артефакти, неразривно свързани с преживяванията на другите — с тяхната способност да обогатяват живота, да пораждат връзки и да изграждат отношения с артисти по..

публикувано на 10.07.25 в 17:05

Фестивал "Пясъчни творения" с девето издание в Балчик

На 12 юли 2025 г. (събота) на плаж "Двореца" сред вълшебната атмосфера на "Двореца" – в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, Балчик ще бъде домакин на деветото издание на детския фестивал "Пясъчни творения", съобщи в "Артефир" неговият създател и организатор Мартин Кръстев. Участниците ще имат на разположение час да сътворят..

публикувано на 10.07.25 в 16:35

Хофкино в Гьоте-институт

За шести път през лятото в двора на Гьоте-институт, България, се прожектират документални филми от Германия. Тазгодишната програма "Съвременно германско документално кино под открито небе" се открива днес (10 юли) с "Наследството на Пандора" на режисьорката Ангела Кристлийб. Филмът е от 2024 година и разказва за един от гигантите на европейското кино..

публикувано на 10.07.25 в 16:07

Смолян отново е дом на световното документално кино

"Родопи филм фест" започва днес от 19 ч. в Смолян поред Регионалната библиотека "Николай Вранчев". Акцентите от фестивалната програма в "Нашият ден“ представя програматорът Илияна Перянова . "Родопи филм фест" съживява традицията на едно от най-емблематичните в миналото филмови събития у нас – форума "Преглед на творчеството на младите..

публикувано на 10.07.25 в 10:12