Тази вечер, с любезното съдействие на Европейския съюз за радио и телевизия, предлагаме на меломаните фрагменти от впечатляваща солова изява на един от водещите млади съвременни пианисти на фестивала „Шопен и неговата Европа” във Варшава. Името му е Инон Барнатан, а сред най-любимите му и най-често изпълнявани творби са тези на Франц Шуберт, затова предаването ще започне с Емпромптю в Сол бемол мажор (опус 90, № 3) на Шуберт - бис за възхитената варшавска публика, която (особено на фестивал като „Шопен и неговата Европа”) със сигурност е повече от взискателна.
Инон Барнатан е роден в Тел Авив през 1979. Започва да свири на пиано на тригодишна възраст, когато родителите му откриват, че има абсолютен слух. Сценичният му дебют с оркестър е на единадесет. В Израел негов преподавател е Виктор Деревянко - самият той ученик на знаменития професор и директор на Московската консерватория Генрих Нейгауз. През 1997 Барнатан заминава за Лондон, където в Кралската музикална академия попада в класа знаменитата клавирна педагожка Мария Курчо (сред нейните ученици са Марта Аргерич, Раду Лупу, Мицуко Учида, Мюнг Вун Чунг, Леон Флайшер, Бари Дъглас...). Самата Мария Курчо е една от последните възпитанички на легендарния Артур Шнабел. Нейните ученици Леон Флайшер и Кристофър Елтън също допринасят за професионалното развитие на младия пианист. През 2006 Инон Барнатан заминава за Ню Йорк и до днес живее постоянно там, в екзотичния квартал Харлем. Обявен от музикалния критик на престижното списание „Ню Йоркър” Алекс Рос за „изпълнител с необичайна чувствителност”, наскоро Барнатан подписа договор за сътрудничество с Нюйоркската филхармония като неин първи Artist in Association. Изпълнението на договора започна с Клавирния концерт в Сол мажор на Морис Равел, представен на сцена с Нюйоркската филхармония под палката на главния й диригент Алан Гилбърт през март 2015. След този дебют, Гилбърт определи Барнатан като: „завършен артист: прекрасен пианист, с интелект на изследовател, страстно посветен на изкуството и способен интерпретатор на съвременна музика”. Днес Барнатан има издадени общо пет компактдиска, един от които с музика от ХХ век на Дебюси, Равел, Бритън, Томас Адес и Роланд Стивънсън, а два други - с всички емпромптюта и късните клавирни сонати на Франц Шуберт.
В предаването ще прозвучат цялостно „Прелюд, хорал и фуга” опус 21 на Цезар Франк и Соната за пиано в ми бемол минор опус 26 от Самюъл Барбър. Американският композитор създава тази творба през 1949 по повод 25-годишнината от основаването в Ню Йорк на Лигата на композиторите, която днес се нарича Международно общество за съвременна музика. Световната премиера на сонатата е осъществена от Владимир Хоровиц и оттогава до днес тя е важна част от клавирния репертоар. На финала ще звучи любимият на Барнатан Шуберт - Рондо от Соната за пиано в Ла мажор, D. 959.
неделя, 6 март от 23 часа
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg