В предаването ми гостува Любомир Попйорданов – един запален, но нестандартен пътешественик, който обожава природата и искрено негодува срещу посегателствата върху нея, особено когато става дума за природата на България.
Той е юрист по образование, но през 1990 година основа известната туроператорска агенция „Одисея-ин”, а по-късно и „Зиг Заг Холидейс”. Сред учредителите е на БААТ (Българската асоциация за алтернативен туризъм) и неин председател. Пътувал е много, зад гърба си има множество изложби живопис, фотография, автор е на книгата „Усещане за планина”, продуцент е на филми и организатор на десетки журналистически пътувания. Едни от най-ползотворните за екипа на „Атлас” – в Турция и Йордания – бяха организирани именно от него, за което съм му благодарен и днес.
Въпреки краткото време (само 30-тина минути) успяхме да си поговорим за много неща – посещението му в две от най-интересните страни на Южна Америка – Чили и Боливия, за причините, поради които българският туризъм все не успява да дръпне напред както трябва, за главните предпочитания на туристите: природни забележителности, обекти на културния туризъм, поклоннически, винен, приключенски и велотуризъм?
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg