Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Владимир Чуков: Провалът, довел до атентатите в Брюксел, е на две нива

Снимка: БГНЕС

Тази сутрин в ефира на „Нашият ден” професорът по арабистика открои още интересни детайли около извършителите на нападенията в белгийската столица от 22 март. Според него, двете основни причини за случването на подобни нападения в европейските градове са провалената интеграционна формула в Западна Европа и огромните пропуски в сектор „Сигурност”. Проф. Чуков изрази съмнение и във функционалната способност на Кралство Белгия да се справи със заплахи от този тип - заради факта, че в антитерористичното звено на страната работят едва 600 души и всеки един от тях е длъжен да се съобразява с абсурдното местно изискване, според което всеки заподозрян в терористична дейност трябва да се наблюдава от 36 служители на реда. „Сами разбирате, че съвсем естествено държавата няма капацитет да се справи с това и затова просто прекратява наблюденията!”
А последиците от този факт влизат в новинарските емисии на дни като 13 ноември и 22 март.
Арабистът добави още, че цялостният модел на интеграция в западните общества е сбъркан и че няма как същият да бъде работещ при опита за справяне с бежанската криза. След като един човек, роден в Белгия, второ поколение емигрант, завършил католически колеж и висше образование в страната, може да се превърне в екзекутор на своите съграждани, то какво ни кара да мислим, че хората, пеещи химните на Ислямска държава в белгийски бежански лагери са по-малко опасни? Това са само част от въпросите, на които отговори проф. Чуков. Чуйте какво още каза той за политиката по отношение на бежанците, за оградите по границите и за решенията, които ще трябва да вземе Европа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40

Пътят, мечката и майчината сила: Урок от миналото

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на слушателя на програма "Христо Ботев" - Бойко Даскалов – вълнуваща семейна история за смелост и майчина всеотдайност, дори когато на пътя стои мечка. Майката на Бойко Даскалов е израснала в малко..

обновено на 08.01.25 в 09:59
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05