В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави ценен поглед върху дебата.
Проф. Киров припомни значимата публикация от 2013 г. на двама британски учени, която предизвика сериозен отзвук в научните и обществените среди. Според тях значителна част от работните места в САЩ можеха да бъдат бързо автоматизирани. Това предизвика лавина от изследвания и прогнози, които обявиха "края на труда" и прогнозираха масово заменяне на хората с роботи и технологии.
"Тогава много учени казаха, че много бързо голяма част от работните места ще бъдат заменени от автоматизацията", отбеляза проф. Киров.
Въпреки мрачните прогнози, 12 години по-късно реалността показва съвсем различна картина. Според проф. Киров нивата на заетост в развития свят – Западна и Източна Европа, САЩ, Канада – са достигнали най-високите стойности за последните 110-120 години.
"Оказва се, че в някакъв смисъл тези прогнози не са били прави", подчерта ученият.
Една от ключовите критики към ранните изследвания върху автоматизацията е свързана с техния фокус върху конкретни задачи, а не върху професиите като цяло. Способността на машините да изпълняват определени задачи не означава, че цели професии ще бъдат напълно премахнати. Вместо това, професиите се трансформират, адаптирайки се към новите условия.
"Това, че определени задачи могат да бъдат автоматизирани, не означава, че професията ще бъде автоматизирана изцяло", поясни проф. Киров.
Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на слушателя на програма "Христо Ботев" - Бойко Даскалов – вълнуваща семейна история за смелост и майчина всеотдайност, дори когато на пътя стои мечка. Майката на Бойко Даскалов е израснала в малко..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg