Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарските протести разделиха гилдията

В Испания лекарят не е чиновник, а се занимава само с медицина, разказва д-р Радка Георгиева

Снимка: БГНЕС


Не е морално спешен медик да сложи табелка за протест. Нямаме право по закон да протестираме, няма и за какво да протестираме, нямаме доводи за протест. Тази позиция на спешните медици изрази пред "Хоризонт" д-р Десислава Кателиева. Тя подчерта, че от година и половина се мисли за спешната помощ – под формата на концепция и медицински стандарт. Стандартът е нормален, не е нереален, смята д-р Кателиева. Тя даде пример с новоизграденото спешно приемно отделение на болница "Св. Анна", като заяви, че то е пример как с 1 милион лева пари от бюджета може да се направи спешно отделение по всички съвременни стандарти.

Д-р Кателиева критикува общопрактикуващите лекари за техния протест и обясни, че те за пореден път не са предвидили къде да отидат пациентите, които не могат да бъдат прегледани по време на протестните действия.

С протеста си не ангажираме по никакъв начин спешната помощ, контрира д-р Христо Димитров от Сдружение на общопрактикуващите лекари във Велико Търново. 

Аз трябва да посрещна пациентите, които вие няма да прегледате. За пореден път. От 15 години. В държава, в която няма организирано 24-часово медицинско обслужване, обърна се към д-р Димитров д-р Кателиева и го попита защо с протеста си личните лекари наказват осигурения пациент.

В предвижданите нормативни промени за пациентите не се очертават никакви розови перспективи. Искаме те да бъдат променени в полза на пациента на първичната помощ, подчерта д-р Христо Димитров:

Защитаваме интересите на пациентите от недомислените нормативни промени. Никой от нас няма да остане без работа, но нашите пациенти са заплашени да останат без лекари. 

Никой от нас няма да лиши пациентите си за повече от ден два от техните права.

Д-р Радка Георгиева работи в Испания вече 15 години. Основната разлика между Испания и България е в това, че лекарят е освободен от икономическата част на здравния процес и се занимава с чисто медицинската си дейност, обясни тя. По думите ѝ, лекарят не се превръща в чиновник, а това дава спокойствие при работата.

Държавата стимулира решението на лекаря да се откаже от частния сектор и да работи само в държавния, сподели още част от испанския си опит д-р Радка Георгиева.

Трите мнения чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Д-р Галинка Павлова: Трудно е големите болници да се включат веднага в протестите

Трудно е да очакваме университетските и областните болници да се включат веднага в протестите, каза за "Хоризонт" д-р Галинка Павлова , заместник-председател на Българския лекарски съюз (БЛС). Тя обясни, че от съсловната организация са създали щаб,..

обновено на 28.03.16 в 15:23

Общопрактикуващите лекари започват ефективни протести

От днес започват поетапно ефективни протестни действия на общопрактикуващите лекари в областите Велико Търново, Кюстендил, Разград и Ямбол. Ще има осигурени дежурни кабинети за неотложна помощ за възрастни хора и деца в остри състояния, няма да се изписват..

обновено на 28.03.16 в 09:51