Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има Закон за лова, но в него няма и ред за ловната кинология

Катя Стефанова
Снимка: Кирчо Стоичков

Необходими ли са промени в Закона за лова? Защо липсата на концепция и адекватна политика превръщат ловната кинология в пародия? Специален гост в рубриката „Актуално от седмицата” днес е Катя Стефанова, служител на Гранична полиция, президент на Клуб Епаньол Бретон, първата жена съдийка на световно първенство за ловни кучета и изпитания и една от 10-те най-добри съдии в света по ловна кинология. От години никой не обръща внимание какво се случва с ловната ни кинология. Навсякъде се тръби за ловни кучета, колко сме добри ловци, но някой може ли да си представи лов без куче? Никой не си прави труда да развие една програма, в която да покаже на кандидатите за собственици на ловни кучета, какви са характерните особености на кучетата, как да се обучават, как да се грижат за тях? Има Закон за лова, но няма и ред за ловната кинология. Все едно тя не съществува - това каза Катя Стефанова в „Законът и Темида” днес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Audio Storytelling Festival в Литва

Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival?  На телефонната линия на "Нашият ден" се включва  Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..

обновено на 28.05.25 в 10:01
Апостол Дянков

Администрацията на Тръмп подкопава науката – Апостол Дянков за риска от идеологически атаки

Свикнали сме да си представяме учените като кротки, отнесени хора, които си изследват каквото си изследват в лабораториите и обсерваториите, без особена връзка с днешния ден. Напоследък обаче виждаме, че не е така (и вероятно никога не е било). Как настоящата американска администрация буквално изтрива науката, изчегъртва я дори – и какви са рисковете?..

публикувано на 28.05.25 в 09:35

Невидимите жени: Непроучването на женското здраве като етичен въпрос

Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..

публикувано на 27.05.25 в 11:47

Водещ, създаден с изкуствен интелект, в пресцентъра на фестивала "Арлекин"

Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..

публикувано на 27.05.25 в 11:19
Ядреният тест „Касъл Ромео“ на атола Бикини.

Гласът на времето още говори с взривове

Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..

публикувано на 26.05.25 в 13:29