Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на Волжка България

БНР Новини
През последния четвърт век историята на Волжка България се ползва с особен, дори невралгичен интерес. Причините са комплексни – от чисто познавателни до користно-комерсиални. В предаването разглеждаме началото на темата, когато Волжка България има статут на екзотична средновековна реалност, далеч от съзнателните научни търсения на родните проучватели. Става дума за обзорната разработка на Рашо Рашев, сравнително изчерпателното представяне на Волжка България в том I на „История на българите“, дело на Цветелин Степанов, опитите на Георги Владимиров да „глобализира говоренето“ по темата, както и приносните изяви на перспективните млади специалисти като И. Мечков и Б. Живков.

Разглеждаме и феноменът „блог-история“, който тревожно бързо доби популярност и въведе в употреба героично-интригуващи, но съмнителни като достоверност идеи и твърдения. Успешно бяха реанимирани отдавна отречени от науката хипотези като т. нар. „автохтонна теория“ за произхода на българите и „балканския корен на волжките българи“. На родна почва бе привнесен и популярният в Русия фалшификат „Джагфар Тарихи“ с опити за неговото легитимиране дори в научни по своята претенция разработки.
В предаването участват писателят Кирил Милчев и и историкът Георги Владимиров – доктор по история, магистър по теория и история на културата. Автор на 6 монографии – „Казанското ханство – история, икономика, култура“ (2005), „Дунавска България и Волжка България – формиране и промяна на културните модели (VII-XI в.)“ (2005), „Волжка България и Казанското ханство: строително изкуство и архитектура“ (2006), „Волжка България и Казанското ханство в географските карти на Средновековието и Новото време“ (2007); „Другата България на Волга: изгубената цивилизация“ (2009), „Волжка България и Казанското ханство: предания и легенди на народите по Средна Волга“ (2011) – както и на над 80 научни статии, студии и изследвания по проблеми на средновековната история и култура. Утвърден специалист по история и култура на българите по Средна Волга през средновековието. С кратко интервю се включва и волжката българка Албина Хайрулина, доктор на филологическите науки в Института за език, литература и изкуство при Академията на науките на република Татарстан, ръководителка на центъра за културно-просветна дейност „Идел“ със седалище в град Варна.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05