Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицината или политиката?

Д-р Антония Първанова
Снимка: Кирил Чобанов

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко.

В този дух започна срещата ни с д-р Първанова – лекар, бивш народен представител и евродепутат. А грижата за здравето на хората в буквалния смисъл на думата остава на върха на ценностната ѝ система.

Прякото участие и днешната роля на доктор Първанова в тази система коментирахме в най-различни аспекти: заболяванията на съвремието и конкретно – диагностицирането на онкологичните болести, определянето на техния стадий и методите за лечение. Освен класическите форми – хирургия, химио- и лъчетерапия, много ефикасно е лечението посредством т.нар. дълбока локална хипертермия. Именно този метод е считан от онколозите за "четвърти стълб" в борбата с раковите заболявания – както на първичните тумори, така и на метастазите.

Медицинският център, в който работи Антония Първанова, вече разполага с модерна апаратура за прилагане на топлинна терапия чрез радиочестота. "Тази лечебна процедура е широко прилагана в Европа и по света, тъй като високите температури доказано убиват раковите клетки и увреждат техните протеини и структури, а това води до свиване на тумора, поясни д-р Първанова и подчерта: подходящи за хипертермия са тумори на гърдата, кожен меланом и лимфни метастази на глава и шия".

Няма никакъв риск за здравето на пациентите, защото по време на процедурата биват проследявани всички основни жизнени показатели. Освен това, този тип лечение се назначава и консултира от изключително подготвени онколози, които работят в екип. Методът може да бъде свързан с редица изследователски центрове и клиники по света: Австрия, Нидерландия, Германия, Италия, Швейцария, САЩ, Япония, Китай...

"Удовлетворена съм , че дълбоката локална хипертермия вече е достъпна и за българските пациенти, при това на поносима за нашите стандарти цена", завърши д-р Първанова. И пожела здраве, топлина и уют в домовете ни по време на настъпващите празници.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...

публикувано на 07.04.25 в 17:15
Гл.ас. д-р Богдан Дичев

Ганьограф, или кой е "класическият българин"

"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..

публикувано на 07.04.25 в 14:10
Росен Люцканов

Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения

Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..

публикувано на 07.04.25 в 11:10
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15