Българските евродепутати от ЕНП-ГЕРБ и ПЕС-БСП са се въздържали при гласуването на приетата резолюция в Страсбург за напредъка на Турция в присъединителния процес. Това сочат данни на организацията ВоутУоч, която следи системата на гласуването.
Необвързващият документ беше приет вчера с мнозинство от депутатите в парламента. В него се приветства инициативата на президента на Кипър турският език да стане официален за ЕС. Това би означавало всички официални документи на европейските институции да бъдат превеждани също и на турски. Текстът са подкрепили четиримата евродепутати на ДПС от групата на Либералите както и депутатът Николай Бареков от групата на Консерваторите. Против е гласувал единствено Ангел Джамбазки от ВМРО. Пред кореспондента на БНР той обясни мотивите си:
Най-малкото, което ще се случи, е незабавно протурските политически сили в България ще поискат и в България турският език да бъде официален и ще се мотивират с това, че има такъв на европейско ниво. А следващото нещо, което ще се случи, е отваряне, нова стъпка, към някаква форма на присъединяване на Турция към ЕС, което ще бъде пагубно за този съюз, тъй като Турция като икономика и като население ще бъде най-голямата европейска държава и трябва да има неай-много на брой европейски представители, т.е. Съюзът ще стане турско-европейски, не европейски.
При гласуването на специална поправка към резолюцията седем български депутати са се обявили против, но поправката не е била приета и текстът на доклада се е запазил. Сред тях са Джамбазки, евродепутатите от БСП, Емил Радев от ГЕРБ и Светослав Малинов от Реформаторския блок.
Предложението на кипърския президент Никос Анастасиадис за официализиране на турския език в Евросъюза е част от инициативата му за пробив в преговорите за обединяване на Кипър с турскоговорящата част на острова, окупирана от войските на Анкара от 1974 г.
Групата на ГЕРБ е гласувала с „въздържал се“, защото Европейският парламент няма правомощия по този въпрос, обясни евродепутатът и член на комисията по външни работи Андрей Ковачев. Докладчикът за Турция холандската социалистка Кати Пири до момента не отговори на искането за коментар. От ротационното председателство на Холандия зависи дали ще подложи предложението за гласуване от правителствата на 28-те страни членки. За да се приеме е необходим пълен консенсус.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg