Проф. Дора Иванова едно име, което недопустимо е останало настрана от общественото внимание, от представата за нейната роля повече от три десетилетия в създаването на млади цигулари с много стабилни професионални качества, които могат да направят впечатление и да бъдат високо оценени и в най-престижни музикални центрове по света - Джулиърд скул или пък Виенската филхармония. Във времената на толкова силна световна конкуренция да дадеш в подходящия момент необходимите средства, с които един цигулар може да изгради много висок професионализъм и да разгърне най-добрите си качества, означава да му дадеш шанс да избира как да се реализира по-нататък. Списъкът на нейните ученици не само е дълъг, но и твърде значителен като успешна реализация у нас и в чужбина: Георги Вълчев, Албена Данаилова, Христофор Маринов, Павел Златаров, Милена Вълова, Емил Чакалов, Мирослав Бояджиев, Кирил Ласкаров, Иван Въгларов, Назиг Чакарян, Лидия Славова, Диляна Славова, Веселин Демирев, Максим Ешкенази, Хари Ешкенази, Стефан Хинов, Десислава Кондова, Людмила Иванова, Новислав Михайлов, Невена Попова, Александър Краповски, Николай Кацарски и още други, които са получили не малко от нейната школа. В основата й е проф. Леон Суржон, самата Дора Иванова става негова ученичка още на 12 години в Интерната за даровити деца в София. Изпълнителската кариера не е била притегателна цел за нея, това е още една причина да бъде по-малко позната на музикалната публика с по-малкото си концертни изяви, макар отделни нейни интерпретации също да се помнят и да се говори за нейния Моцарт, нейния Стравински...
Там, където тя е вложила целия си цигулков талант и можене е преподавателската дейност, което означава, че градиш музикалното бъдеще. За съжаление у нас личностите, отдадени на културно строителство остават най-малко забелязвани приживе и най-бързо се заличава от обществената памет направеното от тях. Концертът преди две години в нейна памет, след смъртта й, изнесен от нейни ученици и неотдавнашната стилна и много добре поднесена програма, представена от цигуларката Милена Вълева и пианистката Мария - Елена Средева в салона на НМУ „Любомир Пипков” са знаци за голямата и незабравима следа, която проф. Дора Иванова е оставила в тези млади музиканти, които е подкрепяла еднакво отдадено и е обичала всеки един поотделно. Нейните съвети и препоръки те всекидневно затвърждават в цигулковата си практика - тука Дора казваше така ... и веднага се получаваше.
вторник, 17 май от 19.30 часа
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg