Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безценните уроци на един голям цигулков педагог

Снимка: архив

Проф. Дора Иванова едно име, което недопустимо е останало настрана от общественото внимание, от представата за нейната роля повече от три десетилетия в създаването на млади цигулари с много стабилни професионални качества, които могат да направят впечатление и да бъдат високо оценени и в най-престижни музикални центрове по света - Джулиърд скул или пък Виенската филхармония. Във времената на толкова силна световна конкуренция да дадеш в подходящия момент необходимите средства, с които един цигулар може да изгради много висок професионализъм и да разгърне най-добрите си качества, означава да му дадеш шанс да избира как да се реализира по-нататък. Списъкът на нейните ученици не само е дълъг, но и твърде значителен като успешна реализация у нас и в чужбина: Георги Вълчев, Албена Данаилова, Христофор Маринов, Павел Златаров, Милена Вълова, Емил Чакалов, Мирослав Бояджиев, Кирил Ласкаров, Иван Въгларов, Назиг Чакарян, Лидия Славова, Диляна Славова, Веселин Демирев, Максим Ешкенази, Хари Ешкенази, Стефан Хинов, Десислава Кондова, Людмила Иванова, Новислав Михайлов, Невена Попова, Александър Краповски, Николай Кацарски и още други, които са получили не малко от нейната школа. В основата й е проф. Леон Суржон, самата Дора Иванова става негова ученичка още на 12 години в Интерната за даровити деца в София. Изпълнителската кариера не е била притегателна цел за нея, това е още една причина да бъде по-малко позната на музикалната публика с по-малкото си концертни изяви, макар отделни нейни интерпретации също да се помнят и да се говори за нейния Моцарт, нейния Стравински...
Там, където тя е вложила целия си цигулков талант и можене е преподавателската дейност, което означава, че градиш музикалното бъдеще. За съжаление у нас личностите, отдадени на културно строителство остават най-малко забелязвани приживе и най-бързо се заличава от обществената памет направеното от тях. Концертът преди две години в нейна памет, след смъртта й, изнесен от нейни ученици и неотдавнашната стилна и много добре поднесена програма, представена от цигуларката Милена Вълева и пианистката Мария - Елена Средева в салона на НМУ „Любомир  Пипков” са знаци за голямата и незабравима следа, която проф. Дора Иванова е оставила в тези млади музиканти, които е подкрепяла еднакво отдадено и е обичала всеки един поотделно. Нейните съвети и препоръки те всекидневно затвърждават в цигулковата си практика - тука Дора казваше така ... и веднага се получаваше.

вторник, 17 май от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05