Проф. Дора Иванова едно име, което недопустимо е останало настрана от общественото внимание, от представата за нейната роля повече от три десетилетия в създаването на млади цигулари с много стабилни професионални качества, които могат да направят впечатление и да бъдат високо оценени и в най-престижни музикални центрове по света - Джулиърд скул или пък Виенската филхармония. Във времената на толкова силна световна конкуренция да дадеш в подходящия момент необходимите средства, с които един цигулар може да изгради много висок професионализъм и да разгърне най-добрите си качества, означава да му дадеш шанс да избира как да се реализира по-нататък. Списъкът на нейните ученици не само е дълъг, но и твърде значителен като успешна реализация у нас и в чужбина: Георги Вълчев, Албена Данаилова, Христофор Маринов, Павел Златаров, Милена Вълова, Емил Чакалов, Мирослав Бояджиев, Кирил Ласкаров, Иван Въгларов, Назиг Чакарян, Лидия Славова, Диляна Славова, Веселин Демирев, Максим Ешкенази, Хари Ешкенази, Стефан Хинов, Десислава Кондова, Людмила Иванова, Новислав Михайлов, Невена Попова, Александър Краповски, Николай Кацарски и още други, които са получили не малко от нейната школа. В основата й е проф. Леон Суржон, самата Дора Иванова става негова ученичка още на 12 години в Интерната за даровити деца в София. Изпълнителската кариера не е била притегателна цел за нея, това е още една причина да бъде по-малко позната на музикалната публика с по-малкото си концертни изяви, макар отделни нейни интерпретации също да се помнят и да се говори за нейния Моцарт, нейния Стравински...
Там, където тя е вложила целия си цигулков талант и можене е преподавателската дейност, което означава, че градиш музикалното бъдеще. За съжаление у нас личностите, отдадени на културно строителство остават най-малко забелязвани приживе и най-бързо се заличава от обществената памет направеното от тях. Концертът преди две години в нейна памет, след смъртта й, изнесен от нейни ученици и неотдавнашната стилна и много добре поднесена програма, представена от цигуларката Милена Вълева и пианистката Мария - Елена Средева в салона на НМУ „Любомир Пипков” са знаци за голямата и незабравима следа, която проф. Дора Иванова е оставила в тези млади музиканти, които е подкрепяла еднакво отдадено и е обичала всеки един поотделно. Нейните съвети и препоръки те всекидневно затвърждават в цигулковата си практика - тука Дора казваше така ... и веднага се получаваше.
вторник, 17 май от 19.30 часа
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg